Ájurvéda stravování

Existuje mnoho filozofií zabývající se správným způsobem stravování. Jednou z těchto filozofií stravování je ájurvéda. Ájurvéda vyžaduje zcela individuální přístup. Ájurvéda považuje stravovací režim za nejdůležitější a nejjednodušší způsob, jak ovlivnit vaše zdraví. Ostatní metody jsou pouze pomocné. Je důležité dodržovat zásady správného stravování.

Předností ájurvédy je již zmíněný individuální přístup. Stanoví se jídelníček a přihlíží se k nastavení dóš (energií) neboli prakrti i k okamžitému stavu (neboli vikrti). Dále se také přihlíží k aktuálnímu i dlouhodobému zdravotnímu stavu (dispozicím), roční i denní době, počasí, náladě a k mnoha dalším ovlivňujícím faktorům.

ÁjurvédaFilozofie jídla v ájurvédě

Jídlo by mělo dodat sílu a energii, uspokojit, zvýšit oheň a vitalitu těla, udržet správné tělesné funkce, posílit paměť a celkově dovést k dlouhověkosti.

Všeobecná pravidla

Zásady zdravého stravování jsou společné a je důležité je dodržovat. To, že někdo začne s ájurvédou, nemusí hned zákonitě znamenat, že musíte přejít na stravu vegetariánskou. Dokonce i jeden ze zakladatelů ájurvédy Čaraka doporučoval jíst masové vývary (při určitých zdravotních problémech). Dodal, že není ale příliš vhodné jíst maso třikrát denně. Ájurvéda dává přednost vyváženosti.

Přiměřenost

Jednou z hlavních zásad ájurvédy je umírněnost. Doporučení by se měla dodržovat alespoň ze 70 – 90%, aby byl výsledek dosáhnut. Každý musí uvážit a vyhodnotit všechny faktory při sestavování optimálního jídelníčku, spolu s intuicí. Celý jídelníček se pak dotvoří na míru každého jednotlivce. Ani příliš málo (žádný účinek), ani příliš moc (extrém).

Zásada pohody a klidu

Nezáleží jen na tom co jíme, ale i to, jak to jíme. Dá se říci, že ájurvéda podporuje dodržování rituálů u jídla. Jídla připravujte v příjemném prostředí, s láskou, radostí a klidem. Měla by vonět, vypadat i chutnat skvěle.

Ájurvéda dává přednost čerstvě připravovaným, teplým a hlavně domácím pokrmům. Při jídle by se nemělo dělat nic jiného. Jen a pouze jíst. Při jídle je potřeba zkusit zklidnit mysl, nečíst žádné časopisy, knihy ani nesledovat televizi. Hlavně nepřemýšlejte o pracovních záležitostech ani o rodinných problémech, ani je neřešte s ostatními členy rodiny. Vnímejte daný okamžik a jídlo si opravdu vychutnejte. Příliš živé diskuze také nejsou při stolování příliš vhodné. Pro správnou funkci trávicího systému (trávení) je potřeba, aby se dotyčný nerozptyloval tím, co se děje kolem něj a měl by své myšlenky soustředit pouze na jídlo.

Mělo by se jíst v klidném a příjemném prostředí a být ve společnosti lidí, kteří jsou nám příjemní. Navíc je zcela nevhodné jíst za chůze, ve stoje, u počítače či při řízení vozidla. Jídlo se totiž při těchto aktivitách hůře stravuje.

Stůl, u něhož budete stolovat, by měl být vkusně a přesto jednoduše upraven. Totéž platí i o talířích.  Každý z nás jí totiž všemi svými smysly (zrak, čich, chuť, sluch). Vše, co vede a přispívá k pohodě a klidu při jídle, napomáhá dobrému trávení pokrmů.

Dostatečný čas na trávení

Aby tělo dobře trávilo, nemělo by se jíst ani příliš rychle, ani příliš pomalu. Po jídle bychom se neměli cítit ani hlad, ani se cítit přejedení. Jídlo se obvykle tráví asi 3 hodiny, proto by pauza mezi jídly měla být 3 – 6 hodin. Ovoce jezte samostatně (tráví se přibližně asi 1 hodinu). Během doby trávení nic jiného nejezte.

Nejúčinnější doba trávení je v době Pitty (kolem poledne, od 12 – 14 hodin). V této době konzumujte hlavní jídlo (oběd) a tento pokrm by měl představovat asi 50% vašeho denního příjmu potravy. Večeři si dávejte v době kolem 18 hodiny (před 18 dobré na hubnutí, po 18h už docházelo k tloustnutí). Spát by se nemělo chodit do té doby, dokud tělo zcela jídlo nestráví. Snídat je vhodné mezi 7 – 8 hodinou. Posnídejte raději něco lehčího. V případě těžce pracujících by naopak měla být snídaně o něco více vydatnější.

Po jídle necvičte, raději si pár minut poseďte  v klidu. A hlavně dobře jídlo rozkousejte a prosliňte.

Zásada hlavního jídla

Váš organismus považuje za samostatné jídlo každé sousto. Každé uzobnutí, žvýkačka, mléko, bonbón, sladkost už je považováno tělem za samostatné jídlo. Snažte se toho, co nejvíce vyvarovat.  Dodržování této zásady vyžaduje velkou sebedisciplínu a pro začátečníky s ájurvédou jde asi o to největší omezení, které kdy musel člověk zvládnout.  Nebojte, časem se vám velmi zlepší zažívání a toto pravidlo budete doslova milovat.

Zásada jídel dle konstituce

Zde záleží na tom, kterou dóši (energii) chcete snížit a výběr potravin se proto liší. Volba dóš je poměrně velmi komplikovaná, proto pokud si nejste jisti vaší volbou, řiďte se pro jednotlivé denní období či roční dobu. Pokud je u stolu více lidí s rozdílnou konstitucí, lze pokrmy upravit individuálně za pomocí koření, volbou příloh či různých dochucovadel.

Zásada zdravých a čistých potravin

Při přípravě jídel je důležitá volba výběru správných potravin. Tyto potraviny by měly být co nejčistší a hlavně co nejméně chemicky zasažené. Pokud jsou suroviny méně tepelně zpracované, poskytují kompletnější obsažení živin.

Dávejte přednost potravinám z domácího pěstování či chovu. Nejlépe biopotraviny. Suroviny vždy čerstvé a připravené z kvalitních surovin (nejlépe právě v bio kvalitě). Vyvarujte se ohřívaným pokrmům, nedovařeným, připáleným nebo dokonce dojídat pokrmy z předchozího dne. A už vůbec ne ohřívat jídlo v mikrovlnce (v žádném případě). Nejezte však větší množství syrových potravin. Výjimka platí pouze pro zralé ovoce v bio kvalitě.

Vyhýbejte se margarínům, rafinovanému cukru, taveným sýrům, náhradním sladidlům a potravinám označovaných „light“, nebo obohacovaným potravinám. Med nedávat do horkých nápojů.

Pocit hladu

Nejezte, pokud nemáte hlad! Totéž platí i o pití. Nejíst, když nemáš žízeň a nepít, nemáš – li hlad. Pokud se napijete, „uhasíte“ tím váš hlad. Právě pocit hladu dokáže dostatečně podnítit vaše pravidelné stravování.

Naslouchejte sami sobě. Řiďte se vlastními chutěmi. Pokud vám něco nechutná, tak to prostě nejezte. Když vám něco chutná, tak to snězte. Dbejte však na riziko špatných návyků a jezte vše raději v omezené míře. Když máš večer hlad, raději vypijte sklenici teplého mléka.

Kombinace potravin

Je důležité dbát na správné kombinace potravin. A právě některé potraviny by se kombinovat neměly. Proto se začala ve světě rozmáhat filozofie dělené stravy.

Nekombinujte raději ovoce s jinými potravinami (pokud je to nutné, nejprve snězte ovoce, a pak teprve ten zbytek). Rozhodně nekombinujte například jogurt s rybou, jogurt s banánem nebo citrusovými plody. Ani maso s mléčnými výrobky (včetně ryb). Není vhodná ani rýže s octem, nebo mléko s kvasnicovým chlebem.

V jednom jídle by mělo být zastoupeno všech 6 chutí najednou (kyselé, sladké, hořké, slané, pálivé a trpké).

Pití při jídle

Pít by se mělo 30 minut až 1 hodinu před a po jídle. Větší množství tekutin ředí trávicí enzymy, a to zhoršuje proces trávení. Během jídla pít pouze po malých doušcích teplou vodu, případně s citronem, teplý čaj, pramenitou vodu o pokojové teplotě (asi 2 dcl, které napomáhají trávení). S vodou by se to však nemělo přehánět. Pití přes míru způsobuje disfunkci (jako když se oheň hasí vodou). Pokojovou teplota je důležitá, jinak se otupuje chuť k jídlu.

Není vhodné pít mléko k jídlu, které mají více chutí (maso se zeleninou), ani mléko s toustem, cereáliemi, sladkými jídly, k rybám, vajíčkům, kyselému ovoci, ředkvi, jogurtu či česneku a solí.

Něco o potravinách

Raději volte přednostně tvarohové a zrající sýry. Tvrdé sýry jsou příliš koncentrované a špatně stravitelné, proto se jim raději vyhýbejte. Kvašené potraviny také nejsou vhodnou volbou (lze užívat jen v malém množství nebo jen krátkodobě).

Kvality jídla (Sattva, Rajas a Tamas)

Jídla se dělí duchovně i podle určité kvality.

Sattva

Sattva je kvalitou rovnováhy a harmonie. Dodává tělu energii bez toho, aniž by zbytečně zatěžovala  organismus. Zklidňuje a pročišťuje mysl.

Jedná se o šťavnatou, lehkou, čerstvou, výživnou, sladkou (svou podstatou) stravu, která chutná. Jde hlavně o dobře stravitelná jídla sladké chuti, jako je ovoce, obiloviny, některé druhy zeleniny a mléčné produkty, fazole, klíčky, mango, oříšky, červená čočka (basmati), med, čerstvé mléko, máslo a jogurt ghí. Patří sem také med, některé koření (římský kmín, fenykl, kurkuma, bazalka, koriandr, skořice, kurkuma, kardamon, heřmánek, šafrán či jasmín) a bylinky.

Rajas strava

Rajas je kvalitou vášně a činnosti.

Rajas strava „vytváří“ aktivitu a pohyb v kontrastu se zlobou, bolestí a rozrušením.

Podstatou je slaná, kyselá, ostrá, trpká a suchá strava.

Patří sem většina luštěnin a potraviny, které obsahují vysoký obsah bílkovin (drůbeží a rybí maso, ostrá koření). Dále sem pak spadají i některé druhy zeleniny jako paprika, brambory, cibule, česnek, lilek, rajčata. Z obilovin je to hlavně pohanka a jáhly. Dále pak luštěniny, bílé maso, káva, černý čaj, tabák a koření (čili, pepř, hřebíček, kájenský pepř, sůl a muškátový oříšek).

Tamas strava

Tamas je kvalitou netečnosti a potenciálu.

V tomto případě se jedná o jídlo nepříliš chuťově dobré, zkažené, mražené či konzervované (v plechovkách), skladované příliš dlouho, jídlo fermentované (alkohol) a geneticky modifikované. Tato strava způsobuje únavu, ospalost, nevědomost, pochyby a z části i pesimismus. K jeho strávení je potřeba využít velké množství energie.

Patří sem červené maso, ohřívaná jídla, tvrdé a tavené sýry, průmyslově upravované potraviny a smažená jídla.

Obecně o kvalitách jídla

V přírodě vše obsahuje kvality všech tří (Sattva, Rajas i Tamas), avšak v různých poměrech. Pokud jste šťastní a pozitivní, jste více sattva. Aktivní a intenzivní znamená více rajas. Pomalostí a letargií se vyznačuje tamas.

„Jsme to, co jíme!“ I potraviny, které jíme a vše, co na nás působí, nám dodává sattva, rajas a tamas energii.

Rajas a tamas narušuje integraci mysli, ducha i těla. Opačně působí sattva, která toto vše naopak podporuje. Kvality se v Ájurvédě nazývají guny. Nejvhodnější je proto rovnováha sattva a rajas energie a hlavně se co nejvíce vyhýbat stravě s tamasickými kvalitami.

Vše, co je dobré pro náš metabolismus, stejně jako klidná duše, by se nemělo rozhodně zatracovat. Nejenže si osvojíte určitý rituál stravování, ale navíc se cítíte plni energie, vitality a jste plni vnitřního klidu. Rozhodně nic nepokazíte, pokud se pokusíte řídit některými zde zmíněnými zásadami. Spíše naopak. Vaše tělo i mysl vám bude neskonale vděčné.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons