Alergie na jablka

Nevyzpytatelné příznaky

Spousta z nás to zná. Konečně v Evropě je to asi 1 milión lidí. Alergie na jablka se může objevit v jakémkoli věku a síle. Vyčerpává, omezuje, prostě znepříjemňuje život. Mezi nejhorší příznaky patří zduření a brnění rtů, kašel, tekutá rýma, kýchání, kožní otoky, zvracení, mdloby a svědění jazyka. Tyto symptomy se objevují od 5 do 15 minut. Prostě to není nic příjemného. Obecně je známo, že šlechtěné druhy jablek jsou pro alergiky hrozbou. Existuje však několik druhů jablek, které neobsahují tolik proteinového alergenu Mal d1. Mezi nejoblíbenější druhy tohoto ovoce vhodného pro alergiky patří holandská SANTANA a také ELISE.

Co vlastně jíst?

jablka_vitarianstvi

Alergie na jablka

Je zajímavé, že alergiky žijící na severní straně Evropy postihuje alergie na jablečnou dužninu. Zatímco jižní strana Evropy je více náchylná na jablečnou slupku v jakékoli podobě, vařenou i syrovou. Je škoda, že hypoalergenní odrůda jablka prostě neexistuje. Známe však různé způsoby, jak projevy alergie zmírnit. Vždy záleží  nejen na odrůdě, ale i na stupni zralosti a také skladování.

Představte si, že mnohým alergikům nevadí jablíčko utržené ze stromu, ale uskladněné ano! Mezi nejhorší šlechtěné odrůdy patří Rubinestep a Resista. Všeobecně lze říct, ze na staré druhy je menší alergie. Vždy záleží na rozsahu alergie a projevených symptomech. Dokonalá chuť jablek se jen těžce vychutná společně s kýcháním a tekoucí rýmou.

Tipy, jak vzít jablkům alergický účinek

Zmrazená jablka (1 – 2 dny) můžeme snadno jíst i po rozmrazení.

Už víme, že oxidací v jablkách se nebezpečného alergenu „Mal-d1“ zbavíme anebo jeho účinky zmírníme. Provzdušněním, třeba mícháním hodinu v robotu i ručně, dosáhneme působivého výsledku.

Máte alergii na jablka? Zde je seznam jablek, na které není tak velká alergie.

Cybele
Delbard
Fallstaff
Fiesta
Jonathan
Pinova
Shampion
Topas
Ontario
Pingo
Piros
Jamba
Santana
Retina
Renora
Rewena

Pozor také na křížení alergií, to znamená, pokud jste citliví na jablka, budete z padesáti procent alergicky reagovat i na břízu apod. Život alergika není jistě procházka růžovým sadem. Pokud se budeme lépe informovat o tom, jaké odrůdy jablek kupujeme a kde jsou skladovány, své nepříjemné reakce na ně i zmírníme.

Napište nám do komentářů, na které odrůdy jablek nemáte alergii. Rozšíříme tak druhy, které jsou vhodné pro alergiky.

Děkujeme za tipy.

 

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons