Ananas chutná, léčí i leptá

Před lety byl v České republice synonymem luxusu a nejvzácnější pochoutkou, která se objevovala na svátečních stolech většinou jen o Vánocích. Dnes je ananas běžně dováženým tropickým ovocem vhodným k přímé konzumaci, do kompotů a šťáv, nebo k obohacení nejrůznějších ovocných či šlehačkových pohárů, pudinků a dortů.

Jak přichází ananas na svět? Nosí ho čáp?

Je to takové neobvyklé přírodní kouzlo:

Plodenství ananasu vzniká splynutím sousedních bobulí, vyvíjejících se ze semeníků jednotlivých květů, nahloučených kolem osy květenství, která tvoří zdřevnatělé vřeteno ananasu (zdroj: Wikipedie).

Kdo ho objevil?

Na ananasu si jako první pochutnávali indiáni ze Střední a Jižní Ameriky. Do Evropy ho poprvé přivezl, na přelomu patnáctého a šestnáctého století, Kryštof Kolumbus, společně s dalšími (tehdy) exotickými plodinamí: brambory, kukuřicí, rajčaty, paprikami…ananas plod

Ananasy si v Evropě oblíbila především šlechta. Ve Španělsku, Portugalsku, Francii, Nizozemí, ale i u nás. Například v zámeckém skleníku v Českém Krumlově pěstovali v roce 1766 téměř tři stovky ananasů.

Čísla, čísla, čísla… Pěstování ananasu, to je i rébus pro matematiky

V současnosti je už ananas běžným ovocem. Každý rok ho vyroste na světě 15 miliónů tun, nejvíce na Havaji, v Thajsku, na Filipínách, v Brazílii, ale například i v Číně nebo Keni. Ananas roste v 82 zemích světa. Pěstování této rostliny je učiněná věda: šlechtitelé například zjistili, že je ideální ji pěstovat v dvojřádcích, vzdálených od sebe 50 centimetrů, se vzdáleností 30 centimetrů mezi rostlinami a s uličkami mezi dvojřádky širokými 50 až 120 centimetrů. Při dodržení těchto čísel je možné sklidit až 44 tisíc ananasů z jednoho hektaru.

Bez chemie ani ránu

Světoví velkopěstitelé ale v současnosti využívají i poněkud zákeřnější metody k zvýšení produkce, než je pouhé odměřování vzdálenosti. Ananasy například uměle provokují, aby začaly kvést. Chemici je na plantážích postřikují fytohormony (například kyselinou2-chlorethylfostorečnou, kyselinou 1-naftalenoctovou, karbidem vápenatým, nebo β-hydroxyethylhydrazinem). Plody po sklizni také voskují takzvanými fungicidy, aby zabránili plesnivění a hnití. Podle hygieniků jsou ale tyto na první pohled velmi podezřelé postupy pěstitelů v pořádku a z konzumace ananasů nemusíme mít strach, naopak.

Zásobárna vitamínůananas-se-kraji

Ananas je, podobně jako další ovoce, především plný vody (86%), je v něm ale i plno vitamínů (A, B1, B2, E, C) a přírodního cukru. Obsahuje také sacharidy, vlákniny, bílkoviny i naprosté minimum tuků (01,%), a rovněž minerální látky (draslík, vápník, železo, fosfor…).

Ananas v lékárně

Bolí vás břicho, máte průjem? Pomůže vám ananas.

Máte potíže s otoky? Pomůže vám ananas.

Zlobí vás slinivka? Pomůže vám ananas.

Dostlali jste úžeh? Pomůže vám ananas.

Zlobí vás „stařecké“ skvrny na kůži? Pomůže vám ananas.

Bojíte se infarktu? Pomůže vám ananas.

Tloustnete? Pomůže vám ananas (plod obsahuje enzym bromelin, který štěpí bílkoviny na aminokyseliny a s biotinem významně zlepšuje trávení).

Pozor, tohle ovoce leptá!

Ananas ale také mírně dráždí pokožku (obsahuje kyselinu glykolovou), pokud vám ananasová šťáva ukápne do oka, ihned si ho vypláchněte. Zajímavost: někteří Jihoameričané si ananasy dokonce solí, aby agresivitu ovoce zmírnili. Použijte na ananas je jednoduchý trik, rozkrojte jej, očistěte od slupky, dejte do mixeru, kombinujte s jiným ovocem např. banán, jablko, med a zmixujte. Skvělé a chutné jídlo. Nebude Vás pálit jazyk ani téct krev.

Kdo ví, možná se jednou stane ananas i hrdinou nějaké detektivky, když nechá vrah rozpustit svoji oběť ve vaně plné ananasové šťávy :o)

K čemu všemu je ananas dobrý?

Skvělý je v přírodním stavu – nakrájený na kousky, v kompotech, pohárech, pudincích, dortech… Vyrábí se z něho ale například i řada lihovin.  Smoothie z jahod, banánu a ananasu.

Čím se baví znuděné americké babičky?

Lidé využívají nejenom šťavnatý plod ananasu. Ananasové otruby jsou ve Střední a Jižní Americe pochoutkou pro domácí zvířectvo a z tuhých, mečovitých ananasových listů se vyrábí speciální příze a z ní extra pevné hedvábí, které s oblibou využívají nejenom americké švadlenky.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons