Artyčoky
Artyčok je oblíbená rostlina Středomoří, odkud také pochází. Pěstuje se na rozsáhlých polích a má rád velmi teplé počasí. Artyčok se dá koupit i v českých supermarketech. Nejlepší je na podzim, kdy je více odolný i na dlouhé cestování na pulty obchodů.
Nepatří mezi potraviny, které se pojídají syrové. Musí se déle vařit, ale stojí to za to. Artyčoky se dají vypěstovat i na zahrádce. Nejlepší je začít v březnu.
Artyčkoky – vynikající pro lidské zdraví
Artyčok je vhodný na léčbu jater a žlučníku. Artyčok pomáhá vytvářet žluč a lépe ji vylučuje. Čistí játra a pomáhá je detoxikovat od velmi škodlivých látek. Rovněž snižuje hladinu cukru v krvi, proto je vhodný při dietě. Odvrací cholesterol z těla ven. Má protialergické schopnosti. Je hojně využívaný při léčbě ekzémů. Pojídáním artyčoku zlepšujeme trávicí systém a chráníme slinivku. Také podporujeme látkovou výměnu.
Artyčok obsahuje vitamíny B a C, flavony, inulin, cynarin, organické kyseliny, kyselinu listovou, slizy a vlákninu. Neobsahuje žádný tuk a má minimum kalorií. Působí jako afrodiziakum.
Artyčoky se chlubí často zvláštní chutí ve vašem saláte. Její chuť je aromatická, lehce hořká a přináší s sebou řadu dobrých důvodů, proč ji zařadit do jídelníčku pro zdravou a vyváženou stravu. Artyčoky jsou velmi zásadotvorné a pomáhají tak pH těla neutralizovat. Množství antioxidantů pomáhá čistit játra, jakož i k reguluje trávicí systém.
Důležité nutriční informace (na 100 g):
Vitamín C – 20%
Vitamín K – 12%
Kyselina listová – 17%