K čemu nám je vláknina?

Vláknina je součástí potravin rostlinného původu, které nejsou stravitelné. Patří mezi ně především rostlinná vlákna a podobně, která střeva nemohou vstřebat, takže je „nestrávené“ vylučují. V masové stravě se nenalézá téměř žádné vlákno.

Co na první pohled zní trochu zbytečně, je zdravá strava – a to nejen z hlediska cukrovky či diabetu – proto je velmi důležitá. Vlákno vede k dřívějšímu nasycení a tím působí proti nadváze. Vlákno na sebe váže žlučové kyseliny, což vede oklikou ke snížení hladiny cholesterolu. Absorpce tuku ve střevech se díky vláknině velmi sníží. A zvláště důležité při diabetu: vláknina vede k pomalejšímu zvýšení hladiny krevního cukru po jídle.chia

K čemu nám je vláknina?

Co vše to dohromady znamená? Vláknina vede nejen k lepšímu trávení, ale také proti různým gastrointestinálním onemocněním, metabolickým poruchám, kardiovaskulárním onemocněním a dokonce i diabetes.Aby mohla vláknina ve střevech dostatečně „bobtnat“, budeme ji muset hodně zapít. Ale i to se doporučuje v každém případě.

Milujeme vlákninu

Dostatek vlákniny omezuje zácpu a průjem. Snižuje zmiňovaný cholesterol a výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku. Navíc působí jako výborná prevence proti hemeroidům. Omezuje výskyt žlučových kamenů a je ideální partner při hubnutí. Ženy mnohdy zapomínají, že především při snižování nadváhy je nezbytná.

Kde ji tedy najdeme? Nejčastěji v obilovinách, ovoci a zelenině. Vlákninu můžeme rozlišovat i rozpustnou a nerozpustnou. Nerozpustná figuruje v našem těle jako prevence proti různým nemocem, zácpě apod. Rozpustnou mají  v oblibě hlavně ženy při hubnutí. Odvádí cholesterol s těla ven. Vláknina je ideální k snídani ve formě obilných vloček. Vyzkoušejte i cenné otruby. Pravidelný příjem ovoce a zeleniny je nezbytný. Oblíbené je i sušené ovoce, mandle, kukuřice, jablko, neloupaná rýže anebo cizrna a avokádo.

Do popředí moderního stravování se dostávají chia semínka, která patří mezi neocenitelný doplněk stravy vitariánů, vegetariánů, veganů. Jejich výživná hodnota je úžasná a díky vstřebání vody dokážou svou hmotnost zvětšit až dvanáctkrát. Jsou neocenitelným zdrojem proteinů, antioxidantů, vlákniny i mastných kyselin. Chia semena jsou oblíbena u sportovců, nadopují energií. Kombinujte semínka s borůvkami, banánem i špenátem!

Nezapomeňte ovšem, že nic se nemá s vlákninou přehánět!

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons