Co je vitariánství? Díl 1
Vitariánství, také jinak nazývané RAW FOOD, znamená v podstatě, že požíváte syrovou stravu. Vitariánské jídlo nesmí být tepelně upravováno při teplotě nad 42 stupňů. Syrové potraviny totiž obsahují enzymy. Bez enzymů není život! Ani lidský, zvířecí a ani rostlinný. No, a právě enzymy nepřežijí teploty nad 42 stupňů.
Klady a zápory
Mnoho vitariánů tvrdí, že přechod na tento typ stravování, je lepší než ta nejúčinnější dieta světa. Dokáže dokonale pročistit vaše útroby od špatných a negativních vlivů. Leckterý z nich je toho názoru, že díky neupravené stravě, se zachovávají veškeré „živé látky“ (vitamíny, enzymy), pro lepší regeneraci organismu. Cítí se také celkově mnohem lépe i po psychické stránce.
Bohužel někteří začátečníci se musí potýkat s výraznými detoxikačními příznaky. Není tak jednoduché přejít na vitariánství, aniž byste si podvědomě neustále připomínaly typickou chuť teplého masitého jídla. Je nutné podrobit se určité sebekázni, jež vás provede všemi úskalími několika prvních měsíců přivykání na nový režim stravování. Na výběr, úpravu pokrmů a vhodné potraviny.
Jídelníček vitariánů
Jídelníčky se převážně skládají z čerstvého ovoce a zeleniny (nejlépe z vlastní zahrádky), ořechů, semínek, včetně sušeného ovoce ve studené formě, lisované panenské oleje a obiloviny s luštěninami. Pokud si lze zde zmíněné vypěstovat v domácím prostředí, je to nejideálnější způsob přísunu všeho, co je třeba. Dají se však také sehnat u různých soukromých farmářů nebo obchodech se zdravou výživou. V případě, že se chcete vyhnout riziku tepelného zpracování z obchodů, sušte si veškeré potraviny doma na slunci.
Do jídelníčku zařazují také čerstvé klíčky, ořechy ve skořápce, čerstvé kokosové ořechy, které jsou vydatným zdrojem nejčistší tekutiny a vápníku. Sušené ovoce, datle, mořské řasy, sušené olivy, zeleninu, bylinky i koření. Někdo také konzumuje sušený zelený ječmen.
Jako sladidla jsou dobré datle, ale i RAW med, který obsahuje pyl a propolis. Vše je však užíváno v omezeném množství.
Při přechodu na RAW stravu si začátečníci dopřávají stolní či keltskou sůl (bohaté na sodík), javorový sirup, sirup z agáve, víno i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy.
Základ
Tělu je nejvíce k užitku jednoduchá a lehce stravitelná strava. Obsahuje nejvíce živin oproti tepelně zpracovaným, které ztrácí svou přirozenou energii, vitalitu a důležité složky pro zdravý organismus. Vitariánstvím vlastně přijímáme pestrou stravu s optimálním množstvím všech živin. Navíc je občas tato filozofie vnímána jako něco nového a neznámého. Proto se toho lidé i mnohdy obávají. Vitariánství je však prospěšné vašemu zdraví a často se i omezují ve větší míře zdravotní problémy, jež vás až dosud sužovaly.
Vitariánství povoluje i nezpracované suroviny jako syrovou rybu (japonský pokrm: Sashimi) či nepasterizované sýry (třeba Gruyère) či syrové maso (tataráček). Nicméně, neexistuje žádný konsenzus na tu definici. Existuje řada filozofií o obsahu jídelníčku ohledně syrové stravy, jejichž zástupci mají svou vlastní definici, převažuje směr s důrazem na veganství.
Co nejíst
Díky tomu, že se vyhýbáte tučným věcem, příliš nehrozí zvětšování se vašich „pupků“. Hubnete, pokud se vyvarujete pečiva, smažených jídel, cukrů, sýrů, uzenin, přesolených pokrmů, živočišných tuků a i mléka.
RAW FOOD není jen pouhá dieta; váhu si snadno udržíte, protože i v případě, že byste se rozhodli s vitariánstvím skončit, stejně obvykle skončíte u jiné zdravé výživy.
Vitariánem se můžete stát ze dne na den, nebo na tento způsob života přecházíte postupně i několik let. Existuje mnoho receptů a možných kombinací příprav pokrmů. No, a pokud si chcete něčím vše nějak přeci jen ozvláštnit, pak si pořiďte mixer či sušičku ovoce. Na internetu naleznete mnoho nápaditých námětů na vyzkoušení.
Nikdo by vás však neměl k vitariánství nutit. Je to hlavně vaše svobodná vůle a přání, pokud se k něčemu takovému vůbec rozhodnete. Ani vy ho však nevnucujte ostatním členům rodiny. Mluvte s nimi o svém rozhodnutí. Budou respektovat vaši volbu a vy zase jejich běžné stravovací návyky. Pak budou spokojeni úplně všichni.