Domácí rostlinné máslo

maslo2Určitě víte, že není tuk jako tuk, proto se tuků nebojte! Jako nutriční látka je tuk v našem jídelníčku podstatný, ale měli bychom si ho důkladně vybírat. Je velmi zásadní, v jaké podobě se bude na našem talíři objevovat.

Nejlepší je používat jen obzvlášť dobré tuky jako je avokádo, oříšky, olivy a v malém množství rostlinné oleje, třeba do salátu. Jistě se můžete i odměnit! Pokud jste si mysleli, že už nikdy neokusíte čerstvý chléb namazaný máslem s rajčetem a solí anebo rohlík s máslem a džemem doplněný horkým kakaem k snídani, jste na omylu. Dejte sbohem prazvláštním margarínům, které působí zdravě a chutnají jen po umělé hmotě. Připravte si domácí rostlinné máslo, na kterém si můžete pochutnat bez zbytečných pohnutek, ovšem jen v odpovídajícím množství. Jeho výroba je snadná a pomáhat mohou i děti.

Příprava trvá asi 10 minut

Ingredience pro přípravu domácího rostlinného másla:

200 ml kokosového oleje
25 ml slunečnicového oleje
25 ml olivového oleje
20 ml ovesné smetany
1/2 čl soli
1/4 čl kurkumy
miska ledu

maslo1Nachystejte si skleněnou uzavíratelnou nádobu. Osvědčila se nižší s širokým hrdlem. Do této nádobky vlijte kokosový olej a nechte na topení anebo ve vodní lázni rozehřát. Nato ho přelijte do mixéru a přidejte i ostatní suroviny bez ledu. Vše dokonale prošlehejte až dosáhnete vzniku celistvé směsi. Zatím si připravte plnou misku ledu, obsahem větší než sklenička na máslo. Do ledu dejte skleněnou nádobku a vlijte do ní připravenou směs. Ihned začněte míchat lžičkou a čekejte, až začne tuhnout. Vše je nutno velmi rychle zchladit, aby se složky od sebe neoddělily. Když se vám zdá, že máte odpovídající konzistenci másla, nádobku uzavřete a vložte na půl hodiny do mrazáku. Poté uchovejte v ledničce, kde vydrží svěží minimálně měsíc. Používat ho můžete jako běžné máslo, ale jako stvořené je pro studenou kuchyni.

Poznámka: Naprosto špičkového výsledku dosáhnete při použití kvalitních olejů, za studena lisovaných, nejlépe z ekologického zemědělství. Kokosový olej se postará o exotickou vůni, ale na chuť to nebude mít zásadní vliv. A pokud milujete kokos, budete nadšeni. Hledáte inspiraci? Přečtěte si další recepty.

Show Buttons
Hide Buttons