Fíky – exotická pochoutka?

FikyTi, kteří milují exotické pochoutky, dozajista nepohrdnou fíky. Přestože jsou fíky běžně považovány za ovoce, ve skutečnosti jde o uzavřený květ fíkovníku.

Co jsou fíky

Fíky jsou „plody“ rychle rostoucích opadavých stromů nebo keřů fíkovníků. Přesněji: Smokvoň obecná. Smokvoň patří do čeledi morušovníkovité. Existuje asi tisíc druhů a pěstují se hlavně v tropech a subtropech.

Smokvoň obecná, též odborně nazývaná Ficus Carica, je jednodomá rostlina (samčí a samičí květy). Strom „fíkovníku“ má masivní korunu a dosahuje výšky až 10 metrů. Fíky ve své podstatě nejsou plody. Fík je uzavřené plodenství, vzniklé dozráním specializovaného květenství, tzv. „sykonia“. V uzavřeném květenství rostou květy a semena zároveň. Sykonium je dužnatá baňka, která uvnitř sebe obsahuje mnoho květů.

Vzhled fíku

Fíky (sykonia) mají cibulovitý tvar s malým otvorem, který umožňuje přístup „opylovačům“ ke květu. Plody mají obvykle velikost 3 – 6 centimetrů a mají tvar podobný hrušce, nebo zdola zploštělé kapky. Barva slupky závisí na odrůdě. Nejčastěji se však setkáte se slupkou zelenou nebo tmavě fialovou.

Dužina je purpurově růžová s několika odstíny tmavě oranžové. Dužina je sametová, měkká a plná semínek, díky čemuž vytváří charakteristickou granulkovitou podobu fíků. To, co je považováno uvnitř dužiny za pecičky, jsou vlastní plody a nažky. Fíky jsou chuťově velmi lahodné a sladké. Bohužel jsou hodně citlivé na otlaky, a proto se velmi těžko a špatně přepravují. Musí se rychle spotřebovat, kvůli své krátké trvanlivosti. Pokud si půjdete fíky zakoupit do obchodu, vybírejte takové, jejichž slupka je poddajná, a přesto pevná a pružná. Bez otlaků a poškození. Přezrálé poznáte podle svraštělé slupky v okolí stopky. Zralé fíky chutnají po medu.

Fíky pocházejí z Orientu, ale v současné době se nejvíce fíky produkují v Turecku, Egyptu, Kalifornii, Španělsku, Alžírsku, Itálii, Izraeli, Portugalsku, Brazílii a v Řecku.

Prospěšnost a úskalí

Fíky mohou působit na některé lidi jako kožní alergen a jejich míza může vážně dráždit oči. Obsahují také projímavé látky. Fíkovníky jsou nejen zdraví prospěšné nám lidem, ale podporují také symbiózu s vosičkami fíkovnicemi (Agaonidae). Oplozené samičky vlétají do sykonií a do samičích květů s krátkou čnělkou kladou vajíčka. V případě dlouhých čnělek dochází pouze k opylení. Poté vosička zahyne a odumřelé vosy ve fíku zůstanou.

Po určité době samčí květy dozrají a vytvoří pyl, opylené samičí květy dozrají a vytvoří semena. Z květů s krátkou čnělkou se vylíhnou mladé vosičky (samci i samice). Samci jsou bezkřídlí, oplodní samičky a zahynou. Oplodněné samice nasbírají do speciálních váčků pyl z právě dozrálých samčích květů a opustí sykonium, aby hledaly někde jinde jiné. Až ho najdou, cyklus se bude opakovat. Tyto vosičky jsou ony „opylovači“ fíkovníků. Některé vosičky však pouze parazitují. Nakladou pouze vajíčka, ale pyl nepřenáší.

Co obsahují fíky

Fíky jsou přírodním zdrojem vápníku, fruktózy, fosforu, vlákniny, betakarotenu či draslíku. Obsahují také hořčík, železo, vitamíny A, C, K, B1 a B6, cukry, flavonoidy, kyseliny a enzymy (tyto enzymy podporují trávení), minerální látky a 1% tuku. Fíky mají mnohem vyšší obsah vlákniny než běžné ovoce a zelenina. Tyto vlákniny se dělí na rozpustné (pektin) a vlákniny nerozpustné, jež podporují lepší průchod jídla střevy a chrání před zácpou. Fík je přírodní projímadlo a navíc z něho neztloustnete. Navíc se vyznačují antioxidačními účinky (antioxidační látky v plodech).

Prospěšnost pro organizmus

Díky vysokému obsahu vlákniny jsou fíky ideálním způsobem, jak snižovat nadváhu. Jelikož se hlavně jedná o vydatný přírodní zdroj vápníku, podporuje pevnost kostí. Vysoký obsah draslíku v plodech zase napomáhá snižování vysokého krevního tlaku. Umleté fíky, smíchané s mletým svatojánským chlebem, skořicí a červeným vínem tvoří účinný prostředek proti kašli.

Látky izolované z fíkových listů, draslík a vláknina v plodech působí jako prevence proti nádorovým a kardiovaskulárním onemocněním.

Fík je také považován za přírodní laxativum (projímadlo). Vysoký obsah vody a sacharidů je účinnou kombinací proti únavě. Sušené i čerstvé fíky jsou sladkou výživou pro váš mozek i nervy. Pomáhají při únavě, protože velmi rychle zvyšují hladinu glukózy v krvi. Tím se zlepšuje nálada, soustředění i výkonnost. Přestože se vyznačují fíky vysokým obsahem vlákniny, jsou lehce stravitelné. Díky pektinu se také snižuje hladina cholesterolu.

Využití v kuchyni

Fík je alkalicky působící potravina. V podstatě neutralizuje kyselost pokrmů. Fíky se přidávají do müsli, obilných kaší či ovesných vloček.

Lze z nich také připravovat dezerty, omáčky, sirupy, marmelády i nápoje. Dají se konzumovat v čerstvé podobě jako příloha ke sladkým dezertům či je přidávat do salátů. V čerstvé podobě se dá jíst i se slupkou, ale je potřeba řádně ji opláchnout. Fíky jsou poživatelné i v sušené podobě. I v této podobě má značný obsah cukru, který je považován za vydatný zdroj energie při delší pohybové zátěži. I sušené fíky obsahují více draslíku, vápníků i hořčíku.

Často se přidává do zeleninových salátů a olivovým olejem. Chutné v kombinaci s vanilkovou zmrzlinou.

Fíky a vitariánství

Vitariáni používají fíky jako sladidlo. Zařazují je do svého jídelníčku pro jejich blahodárné účinky na organismus a také z toho důvodu, že již při pěstování nehrozí kontaminace toxiny. Fíky blahodárně napomáhají našemu zdravému organismu. Při zakoupení tohoto „ovoce“ budete nejen zdraví, ale navíc budete mít doma i tolik výjimečnou „exotiku“.

TIP: zkuste nahlédnout i do našeho e-shopu, najdete tam další produkty, které mají blahodárný vliv na náš organizmus.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons