vitarianstvi-glosar-2Výrazy a odborná slova z oblasti výživy a vitariánství

Ájurvéda Ájurvéda je indická věda o „šťastném způsobu života“. Její stáří se odhaduje na 3000 let.
Akrylamid Organická sloučenina za běžných podmínek bílá krystalická látka bez vůně. Je dobře rozpustná ve vodě, v etanolu a v dalších polárních rozpouštědlech.
Antioxidanty Složky hojně zastoupené v ovoci a zelenině, které snižují poškození způsobené volnými radikály.
Bezlepková strava Způsob stravování, kde se eliminuje konzumace potravin obsahujících lepek (neboli gluten) ze stravy dotyčného, většinou ze zdravotních důvodů. Konzumace potravin obsahujících lepek osobami nemocnými celiakií nebo alergií na lepek by vedla k vážným zdravotním komplikacím.
Bromelain Enzym obsažený v ananasu, který přispívá k trávení bílkovin a má protizánětlivé účinky.
Chlorella Sladkovodní řasa obsahuje vice nez 50% na bílkovinách, má také nejvíce chlorofilu ze všech rostlin.
Dělená strava Princip, který rozděluje potraviny do 3 skupin, a to podle odlišného způsobu zpracování v trávícím traktu. První skupinu tvoří bílkoviny, druhou sacharidy a třetí neutrální potraviny.
Detoxikace Proces vyloučení škodlivých látek z těla
Enzymy Enzym je jednoduchá či složená bílkovina (P1) s katalytickou aktivitou. Enzymy určují povahu i rychlost chemických reakcí, řídí většinu biochemických procesů v těle všech živých organismů vč. člověka.
Flexitárian Maso jí, ale jen zřídka, a to v bio kvalitě. Místo levného a rychlého občerstvení preferuje zdravé a kvalitní. Vegeterián na poloviční úvazek, vzdát se na tři nebo více dnů v týdnu masa. Místo toho jí celá zrna, luštěniny, sójové výrobky a hodně zeleniny a ovoce z ekologické zemědělství. Flexitárian nekupuje levné a nekvalitní masa, ale nakupuje obvykle dražší bio maso. Jeho moto: bio kvalita místo masové výroby.
Frutarian Pochází ze slova „Fruit“. Člověk, který se živí výhradně ovocem.
Fruktariánství/
Fruitariánství
Fruitariánství (nebo též frutariánství) spočívá ve vypuštění takových potravin, které by znamenaly ublížení jiným živým bytostem – živočichům nebo rostlinám. Zpravidla se jedná o vyšší stupeň vitariánské stravy. Fruktariánství je vyšším stupněm vitariánství a fruitariánství. Znamená stravování se pouze sladkým ovocem (od toho název – fruktóza, neboli ovocný cukr). Nekonzumuje se žádná zelenina, ořechoviny ani semena.
Glukosinoláty Složky s protirakovinnými účinky, obsažené v brokolici, kapustě, růžičkové kapustě, hořčičných semenech a jiných brukvovitých.
Glutamát  L-Glutaman sodný monohydrát je krystalická forma sodné soli kyseliny L-glutamové, jedné z přirozených aminokyselin obsažených v živých organismech. Je to bezbarvý krystalický prášek bez vůně a mírné masové chuti. Používá se v potravinářském průmyslu jako přídavná látka pro zvýšení intenzity chuti pokrmu. V západní kuchyni se glutamát přestal používat.
Karotenoidy Barevné pigmenty v nejrůznějším ovoci a zelenině, která působí jako antioxidanty. Některé se v těle mění na vitamin A.
Karvon Přírodní protikřečový činitel obsažený v olejích kopru a kmínových semen.
Lepek Lepek, jinak také gluten, je směs dvou bílkovin, gliadinu a gluteninu, které se nacházejí společně se škrobem v endospermu semen některých obilnin, především pšenice, žita a ječmene.
Limonen Éterický olej obsažený v citronech a pomerančích, má protirakovinové účinky.
Liquidariánství Liquidariánství je stravovací směr založený pouze na ovocných a zeleninových šťávách.
Makrobiotika Makrobiotika se v zásadě řídí podle dvou základních skupin – jin a jang. Veškeré potraviny lze přiřadit do jedné z těchto dvou skupin. Síla jin je odstředivá (uvolňující), síla jang dostředivá (stahující). Nerovnováha těchto dvou sil může zapříčinit nemoc.
Mykotoxin Přirozený vedlejší produkt plísně Fusarium spp, toxický člověku a jiným živočichům. Způsobuje alimentární toxickou aleukii a mnoho symptomů spjatých s rozličnými orgány, např. kůží, dýchacími cestami nebo žaludkem. Do těla člověka se může dostat díky požitím výrobků z plesnivého zrní.
Paleo strava Filozofie paleo diety je v podstatě velmi jednoduchá: konzumovat potraviny, pro které bylo lidské tělo vyvinuto. Paleo dieta je založena na konzumaci ovoce, zeleniny, libového masa, ryb, mořských plodů a ořechů. Vede ke zvýšení výkonnosti a zlepšení celkového zdravotního stavu. V žádném případě není zaměřena na úbytek váhy, ačkoliv k němu u většiny stejně dojde.
Pektin Druh rozspustné vlákninyv ovoci, zelenině, snižující hladinu cholesterolu.
Pickles Kvašená zelenina má tisíciletou tradici. Je to ideální způsob jak uchování zeleniny po celý rok, kdy čerstvá zelenina není k dispozici. Díky mléčnému kvašení si zelenina uchová obsah vitamínů a u některých se jejich množství kvašením dokonce zvyšuje. Konzumace picles, která obsahuje kromě spousty vitamínů i enzymy, podporuje trávení a udržuje zdravou střevní mikroflóru, posiluje krev a imunitu.
RAW Food Syrová strava. Syrojedení / vitariánstvi je jednoduše forma stravování bez tepelného připravování. Příprava jídel probíhá mixováním, klíčením, vysoušením do 42 stupňů C a všechny tyto procesy dokážou připravit pokrmy, které na první pohled vypadají jako ty, na které jste zvyklí z kuchyně tradiční. Rozdíl je však ve složení a v jejich přípravě.
Smoothies Ovocné a zeleninové nápoje s dužinou.
Spirulina Sladkovodní řasa, která obsahuje přes 50% proteinu.
Superfood Superpotraviny jsou potraviny bohaté na vitamíny, minerální látky a další látky prospěšné našemu tělu. Jejich výčet není jednotný, najdeme tam i kustovnice čínská (góji), chia semínka, mladý ječmen, nepražené kakaové boby, některé druhy řas, konopná semínka, také ale citrusové ovoce nebo některé ryby.
Terpeny  Organické látky, které pomáhají vytvářet enzymy působící proti karcinogenům.
Veganství  Veganství je druh stravy, filozofie a životní styl, spočívající v odmítnutí konzumace živočišných produktů. S veganstvím je často spojeno odmítání jakéhokoli využívání zvířat k lidskému užitku.
Vegetariánství Vegetariánství (starší český název vegetářství) je způsob stravování, kdy člověk nejí některé živočišné produkty, hlavně tedy maso (včetně ryb a kuřat), sádlo, želatinu apod. Hovorově se zjednodušeně říká, že vegetariáni jsou ti, co nejí maso.
Vitariánství Vitariánství je český název pro „raw vegan“ stravovací směr, neboli syrová veganská strava (jídlo bez tepelné úprav, vyšší forma veganství).
Volné radikály Vysoce reaktivní molekuly způsobující degenerativní onemocnění a proces stárnutí.

Zdroj: 100 nej léčivých potravin, P. Bartimeusová, Slovart, 100 nej potravin proti stárnutí, Sarah Mersonová, Slovart, Wikipedie