Jak banány ovlivňují naše zdraví?

jei-rawBanány a jejich vliv na zdraví.

banan-kvetBanán (Musa × paradisiaca). Toto velmi oblíbené ovoce je plodem rostliny zvané banánovník (Musa). Jde o protáhlé ovoce produkované zemědělci tropických zemí, kde je významnou složkou potravy. Nejčastějšími vývozci banánů jsou země jako Ekvádor, Kostarika, Kolumbie či Filipíny (kde je i v zimě teplo a vlhko). Rostlina banánovníku byla domestikována (zdomácněna) v jihovýchodní Asii (kde rostou botanické druhy banánovníku).

Toto ovoce je oblíbené téměř v každé domácnosti a je jednou z hlavních a nejoblíbenějších složek vitariánské stravy. Dá se totiž konzumovat jen tak, vyrobit z něj chutnou zmrzlinu nebo je součástí různých vitariánských receptů. V běžné domácnosti je využíván banán i při přípravě ovocných pohárů, při pečení, jako ozdoba buchet a dortů. Miminka banány přímo milují v rozmixované podobě, stejně jako vitarián. Dá se využít mnoha různými způsoby a navíc vás nestojí ani příliš mnoho peněz.

banan-plody-1

Charakteristika a druhy banánovníků

Banány rostou ve visících trsech, od několika po mnoho kusů ve vrstvě (zvané též ruka), v mnohovrstvém svazku. Celek visících trsů se nazývá kmen. Existují zakrslé druhy bananovníků, velké jen několik desítek centimetrů. Jinde naopak narazíte na zástupce náležící k vyšším bylinám světa (až 16 metrů vysoké). Celkově je známo asi 670 odrůd a na rozdíl od palem nemá banánovník dřevitý kmen, přesto je považován za nejvyšší bylinu světa. Trsy banánů mohou vážit až 60 kg. Vůně, chuť a konzistence je významně ovlivněna teplotou, při níž dozrávají. Při nízkých teplotách banány šednou a kazí se.

Proto se nedoporučuje dávat banány do lednice. Neskladujte je tam, protože jinak značně utrpí jejich kvalita! V našich i zahraničních obchodech lze narazit na banány ovocné, které jsou brány za nejvýznamnější plody na trhu. Dále jsou to pak banány červené. Mají tmavou slupku a mírně načervenalou dužinu.

Baby banány (cukrové, s tenkou slupkou) a jablkové banány, které se vyznačují svým drobným vzrůstem (dorůstají jen asi 8-10 cm), mají tenkou slupku, jsou sladké, ale zároveň i mírně nakyslé. V naší zemi se však spíše setkáte s měkkými a sladkými odrůdami. Narazit lze i na škrobovité banány na vaření, nazývané plantainy (plantain, počeštěně plantejny). Nejznámější odrůda v Evropě je Cavendish.

Pěstování banánů

Hlavní podmínkou pro pěstování banánovníku je průměrná teplota okolo 28°C a roční srážky by se měly pohybovat okolo 198-249 centimetrů na m2. Cesta prakticky začíná na plantážích v tropických a subtropických oblastech Střední a Jižní Ameriky. První zárodky banánů jsou patrné v 6. až 8. měsíci od započetí pěstování, kdy se na ně začnou nasazovat ochranné plastové obaly (ochrana před škůdci a hmyzem). Během dalších 2-4 měsíců banány dorostou a dají se sklízet. Zjednodušeně řečeno, od vysazení do sklizně uplyne 9 měsíců.

banan-3

Sklizeň banánů

Banány se sklízí ještě zelené a chutí připomínají spíše brambory (vegetačně zralé). Konzumačně zralé jsou o mnoho později. Sklízí se celé stonky s banány vážící 30-40 kg. Ty se přepraví lanovkou do balírny, kde pracovníci plantáže ostrým nožem oddělují trsy banánů od stonku tak dlouho, dokud nezískají podobu, kterou známe z našich obchodních řetězců. Poté se musí máčet ve vodě, aby z nich vytekl latex. Zabalit do kartonových krabic na paletách a přepravují se v kamionech vychlazených na 14 stupňů do přístavu k další expedici. Obecně platí, že banány pro trh mírného pásma (i naše domovina), jsou sklízené tak, že dozrávají během přepravy.

Snížené teploty během této doby, zvyšují životnost plodů, ale negativně ovlivňují jejich kvalitu. Banány se také nechávají dozrávat v tzv. „tlakových komorách“. Jde o proces, kdy jsou do komory umístěny celé nerozbalené kartony s banány. V tlakové komoře dojde k „omačkání plodů“ za pomoci inertního plynu. Tím se nastartuje zrychlený proces zrání. Zralost (v obchodech nebo skladech) se určuje speciální stupnicí podle podílu zahnědlých skvrn a ploch na slupce. Platí, že s postupujícím zráním se banán také zakulacuje. Trh banánů rozeznává 7 stupňů zralosti. V obchodech se setkáte se 4-5 stupněm (ještě zelené či lehce nezralé). Na okraji stupnice stupeň 1 (banány zelené a tvrdé) a stupeň 7 (plně zralé banány s drobnými hnědými skvrnkami na slupce).

Obsah látek a minerálů – vliv na zdraví

Banány obsahují tři přírodní cukry – sacharózu, fruktózu a glukózu společně s vlákninou. Proto jsou banány považovány za značný zdroj energie. Obsahují  také vitamíny skupiny C, B, A a  minerální látky jako hořčík, fosfor, vápník a velice prospěšný draslík. Objevuje se tu i určitý procentuální podíl bílkovin, sacharidů, tuků a vláknin.

Banán jako prevence nemocí

Banány mohou pomoci v prevenci překonávání řady nemocí a zdravotních potíží, pokud jsou součástí každodenní diety. Deprese? Maličkost. Banán obsahuje tryptofan –  aminokyselinu, která se v těle přeměňuje na serotonin. Ten je známý pro své relaxační a náladu zlepšující účinky. Premenstruační syndrom  – vitamín B6 reguluje hladinu krevního cukru a to ovlivňuje náladovost. Anémie  – chudokrevnost. Banány jsou bohaté na železo a to podporuje tvorbu hemoglobinu. Zácpa – banány mají vysoký obsah vlákniny pomáhájící obnovit normální funkci střev.banan-4 Krevní tlak  – draslík pomáhá snižovat krevní tlak a tím předcházet infarktům a mrtvicím.

Ranní nevolnosti  – udržení hladiny krevního cukru a opět jako prevence při ranních nevolnostech. Vředy  -banány jsou  užívány jako dietní potravina při zažívacích potížích a také jako jediné syrové ovoce mají využití při chronických obtížích. Zároveň také redukují nadměrnou žaludeční kyselost a dráždění sliznice žaludku). Nadměrná horkost  – banán je považován za „chladivou“ potravinu, jež dokáže snížit fyzickou i psychickou horkost. Pálení žáhy – banány mají přírodní antacidní účinek na organismus. Nervy – bohatost vitamínu B má uklidňující účinek na nervy.

Kousnutí hmyzem. Pokud někoho pokousá nějaká ta komáří potvůrka, zkuste vetřít do postiženého místa kousek vnitřní dužiny banánu. Těm, kteří dost často „vymetají“ večírky a ráno trpí kocovinou, pak zaručeně pomůže banánovo mléčný koktejl slazený medem. Banán uklidňuje žaludek a společně s medem upravují hladinu krevního cukru.

Milovníci lesklých „raťafáků“, mohou při bělení zubů použít vnitřní stranu slupky z banánu. Třete zuby jemně kouskem této vnitřní strany slupky po dobu asi 2 minuty. Banány jsou nejen chutné ale i zdravé ovoce, běžně k sehnání v každém větším i menším obchodním řetězci, stejně jako v zapadlých prodejnách ovoce a zeleniny.

Jaké využití najdou banány ve vaší kuchyni či domácnosti?

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons