Kaki
Kaki – tomel japonský (Diospyros kaki)
Kaki je plod ze subtropického stromu tomelu japonského (Diospyros kaki), často je označováno jako „Diovo ovoce“. Pochází z jihovýchodní Asie, odkud se rozšířil po subtropech po celém světě. Má až 200 odrůd a je poměrně mrazuvzdorný proto se dá pěstovat i v některých oblastech u nás zejména na jižní Moravě (vydrží mrazy do – 16°C). Plody jsou velmi chutné, ale pouze při plné zralosti. Jeho chuť je sladká a podobá se chuti broskve, meruňky, dýně či Nezralé plody mají svíravou trpkou chuť způsobenou vysokým obsahem taninů ve slupce.
Pěstování
Plody kaki se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport.
Kaki můžeme pěstovat také jako pokojovou rostlinu a bonsai.
Export a skladování:
Na náš trh se kaki dováží ze Španělska (Valencie).Plody jsou velmi náchylné, proto se jejich export provádí v částečné zralosti. Plody pak v cílové zemi postupně dozrávají, mění barvu a chuť. Při nákupu by plody neměli být otlačené. Plod nechte dozrát při pokojové teplotě, což může trvat i 2 týdny. Zralé plody jsou na omak měkké, dužina je mazlavá, má až marmeládovou konzistenci.
* Na našem trhu se můžeme setkat s označením Sharon fruit (obchodní značka) – je to záruka toho, že na toto ovoce nebyly použity chemické látky určené pro umělé dozrávání plodu.
Využití:
Plody – jsou výborné jako rychlý zdroj energie, energetická hodnota 100 g kaki je cca 293 kJ. Plody se konzumují čerstvé, nebo sušené, podobně jako fíky. Slouží pro výrobu džemů šťáv, želé a jiných pochutin asijské kuchyně. Dřevo – velmi kvalitní, připomínající eben, používá se na výrobu nábytku, hudebních nástrojů aj.
Obsah látek v plodu:
Viatmíny C, minerály (draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď, mangan), sacharidy cca 20%, vlákninu a vodu cca 66%. Dále antioxidanty – lykopen zpomaluje procesy stárnutí.
Zdraví
- při infekčních průjmech
- při onemocnění jater a ledvin
- při srdečních problémech
- při onemocnění tepen
- pomáhá snižovat množství cholesterolu v krvi
- prevence proti skleróze
- přispívá ke zdraví a pevnosti kostí
- regeneruje svaly (díky obsahu vitamínů a minerálů)- vhodné pro sportovce
- zmírňuje nervozitu, stres a únavu
- podpora metabolické výměny- celková regenerace organismu
- vhodná pro těhotné ženy a děti
Využití v kuchyni:
Kaki je velmi chutné samo o sobě, doporučuje jíst čerstvé, buď samostatně, nebo se používá k přípravě chutných ovocných salátů, dezertů a zmrzlin. Pyré z kaki je oblíbená přísada do džemů, krémů, želé a kompot. Slupka se může konzumovat, ale většinou se loupe, nebo se krájí na čtvrtky jako jablko. Další možností je plod rozříznout na polovinu a lžičkou vydlabávat jako kiwi.
TIP:
Kaki se skvěle hodí jako náplň do dortů.
Návod na přípravu dortu: korpus: 2 šálky datlí (namočte do vody stačí před mixováním cca 0,5 hod.), 2 šálky ořechů (vlašské, mandle den předem namočte do vody) a 1/2 šálku citrusové šťávy (grep, pomeranč).
Náplň kaki dortu: kaki rozmixujeme do hladka (můžeme přidat vanilku)
Rozmixované suroviny korpusu vtlačíme do vymazané formy kokosovým olejem. Korpus dáme na půl hodiny vychladit, poté na něj natřeme náplň a zdobíme dle fantazie 🙂
Dobrou chuť!