Kiwi – chlupaté vejce
Každý konzument ovoce ovoce již dozajista ochutnal i KIWI. Proč by také ne. Jde o velmi unikátní a hlavně chutné ovoce. Velmi často je označováno za ovoce exotické.
Co je kiwi
Botanický název kiwi zní aktinídie lahodná (Actinidia deciosa). Kiwi je plodem popínavé rostliny, pocházející (původem) z Číny. Toto ovoce obsahuje, jako jedno z mála, obrovské množství vitamínu C. Velikostně se velice podobá slepičímu vejci. Slupka má barvu hnědou a na jejím povrchu se nachází chloupky. Dužina uvnitř je obvykle zelená. Obecně platí, že z jednoho stromku se dá sklidit až 200 kg plodů.
Rostlina KIWI
Mluvíme spíše o liáně. Její výška se pohybuje až okolo 20 metrů. Jde o rychle rostoucí, dvoudomou a opadavou liánu. Její listy rostou střídavě, jsou dlouhé a řapíkaté. Navíc plstnaté a na vrcholku zašpičatělé. Listy mohou být velké až 20 centimetrů.
Kiwi kvete v květnu až červenci a květy jsou zbarveny bíle (někdy až do žluta). Květy vykazují znaky obou pohlaví (samčí i samičí), ale tyčinky jsou málokdy a v malé míře funkční. Jejich pyl je totiž klíčivý jen ve velmi malém procentu. Samčí květy jsou drobnější a vyrůstají velmi často po třech u úžlabí listů. Existují však také i samoprašné odrůdy. Rostliny navíc netrpí na obvyklé houbovité choroby a ani je nenapadají škůdci.
Kde se pěstuje
Kiwi nejčastěji bývá k nalezení na Novém Zélandu, Itálii, v Chile, ve Francii, Řecku, USA a Japonsku. Dá se však vypěstovat i v našich klimatických podmínkách. Obecně platí, že se kiwi dá pěstovat ve většině mírných klimatech s adekvátním letním teplem. Do naší země se však nejčastěji dováží kiwi italského původu. Pro naše prodejce je to levnější a hlavně ekologičtější.
V dávných dobách bylo kiwi pojmenováno zcela jinak. Říkalo se mu „čínský angrešt“ nebo také „angrešt Číňana“. Proč? Protože našim předkům chuťově připomínal angrešt.
Jak kiwi vypadá a chutná
Kiwi je oválného tvaru, podobná vejcím (na rozdíl od vajec nejsou tak špičatá). Jsou zbarvena hnědě a mají chlupatou slupku. Tato slupka je také jedlá (zdravotně nezávadná). Zpočátku je kiwi tvrdé, ale postupem času dozrává a měkne. Na kiwi se nesmí příliš mačkat, je totiž velmi citlivé na tlak a mačkání. Chuťově je přirovnáváno obvykle ke kombinaci ananasu, banánu a jahod.
Druhy kiwi
Známé jsou minikiwi (aktinídia význačná – Actinidia arguta). Rozděluje se na drobnoplodé, které jsou plně mrazuvzdorné a nemusí se loupat. Tyto odrůdy se dají pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Dále jsou to pak odrůdy velkoplodé. Ty se vyskytují spíše v teplejších oblastech.
Zlaté kiwi
Dnes jsou již k sehnání v některých zemích i kiwi zlatá. Liší od klasických tím, že mají jinou barvu dužiny a jiný tvar. V tomto případě se mnohem více vzhledem podobá opravdu slepičímu vejci nebo dokonce hrušce. Špička naproti slupce je kulatější. Chloupky na slupce jsou velmi malé (až miniaturní) a najdete jich tam podstatně menší množství než u kiwi klasických. Díky této anomálii je slupka mnohem více citlivější na poškození a navíc dozrává dříve. Proto většina farem, zabývající se pěstováním této odrůdy, upřednostňuje ruční sběr přímo z keřů. Totéž platí i o překládání do košů a krabic. Vše se provádí ručně. Tento druh kiwi je vyvážen do všech zemí světa.
Chuťově je jemnější, sladší a není tak kyselé. Kvůli vyšším nákladům na pěstování, sklizeň i přepravu se ke spotřebitelům dostává za vyšší ceny, než je obvykle běžné. Navíc je známé tím, že obsahuje více vitamínu C a dvojnásobek vitamínu E. Zralost se pozná podle pevné a přesto měkké dužiny. Bohužel má kratší dobu trvanlivosti než kiwi zelená.
Červené kiwi (kiwi z Hongyangu)
Dužina této odrůdy je zelenožlutá, navíc má červenou dužinu okolo bílého středu a vytváří tak jakousi hvězdicovitou kresbu. Slupka je spíše zelená, lysá a opravdu velmi tenká. Dá se jíst i se slupkou, a to díky tomu, že je téměř bez chloupků. Vzhledově je o trošku menší než zelené kiwi a je i sladší. Díky svému zajímavému vzhledu dužiny se velmi často stává ozdobou talířů, pohárů a mnoha dalších lahodných ovocných pokrmů.
Léčivé účinky
Kiwi jako jedno z mála obsahuje obrovské množství vitamínu C a hořčíku. Obsah draslíku je mírně nižší než u banánů. Obsahuje také vitamín E. Je obdařen antioxidačními účinky. Je také bohatý na některé bílkoviny, jež se používají ke změkčování masa. Dále je to pak stopové množství tuků, sacharidů, vlákniny vitamíny (A, K) a minerály (fosfor). Důležitý je také beta – karoten (zlepšuje zrak).
Vitamín C je důležitý antioxidant, který napomáhá zvládat stresové situace a upravuje hladinu cholesterolu v krvi. Dále pak podporuje látkovou výměnu, zpevňuje cévy a žíly, zlepšuje vidění a posiluje imunitní systém. Kiwi je také považován za významný zdroj energie (hlavně pro sportovce). Napomáhá totiž při namožení vaziv i například podvrtnutého kotníku, protože díky vysokému obsahu vitamínu C, zpevňuje vazivo.
Zvyšuje také schopnost soustředění a podporuje tvorbu hormonů pro dobrou náladu. Kiwi je přímo úžasné na podporu zdravého funkčního srdce i svalstva. Vaše kosti budou růst jako o závod a v zimě je neocenitelným pomocníkem při prevenci před chřipkou, rýmou i nachlazením. Ani paradontóza (krvácení dásní) nemá velkou šanci k trápení ústní dutiny vaší „maličkosti“.
Kiwi pomáhá snižovat srážlivost krve a redukuje hladinu tuků v krvi. Funguje podobně jako acylpirin akorát kiwi nemá žádné vedlejší účinky, jak tomu může být u zmíněného léku. Funguje také jako prevence proti rakovinám a někteří odborníci předpokládají dobré účinky v boji s DNOU.
Využití kiwi
Kiwi se dá zpracovávat ve vaší kuchyni za studena, v co nejčerstvější podobě. Někdo má rád kiwi v jeho přirozené podobě, umyté a neoloupané. Většina lidí je však zvyklá kiwi rozpůlit a měkkou dužinu vyjídá (vydlabává) lžičkou.
Kiwi je přidáváno kuchařkami i cukrářkami do koláčů, do marmelád, ovocných dezertů i ovocných salátů. Stejně tak je kiwi používáno jako výzdoba na dorty. Dále se pak využívá při výrobě džusů nebo je součástí míchaných koktejlů. V této „pitné“ podobě je však nutno kiwi oloupat. Při mixování se může uvolňovat velké množství hořkých látek, a to pak způsobuje nepříjemný chuťový zážitek. Je ideální k ochucení zmrzliny. Maso připravované společně s kousky kiwi úžasně lahodné a měkoučké. Maso je změkčováno díky přítomnosti zvláštního „změkčovacího enzymu“ obsaženého právě v kiwi.
Kvůli tomuto změkčovacímu enzymu by se však nemělo přidávat do moučníků a dezertů, které obsahují mléko nebo mléčné výrobky. Kiwi se dá dokonce i sušit a rozhodně by nemělo chybět v žádné kuchyni.
Nákup
V obchodě si při výběru vhodného kousku kiwi musíte dávat pozor na příliš tvrdé a ještě nezralé. Mají méně šťávy, slupka je tuhá (přestože se dá jíst) a je kyselejší. Proto si lehce jednotlivé plody ohmatejte (osahejte). Pokud se však rozhodnete pro trošku tvrdší, můžete si je nechat doma „dojít“ v teple vašeho domova (dozrát). Pokud nemáte v plánu dělat marmeládu, rozhodně nekupujte příliš měkké kousky. Nejsou příliš dobré k běžné konzumaci.
Kiwi a vitariánství
Díky blahodárnému obsahu vitamínu C a mnoha dalších léčivých látek a minerálů, je kiwi zařazováno do základního jídelníčku vitariánů. Podporuje posílení imunitního systému a má celkově velmi blahodárný vliv na zdraví člověka. Kiwi je oblíbeným konzumním ovocem nejen vitariánů. Děti by ho měly konzumovat minimálně jednou denně, stejně tak dospělí. Je zdraví prospěšné a opravdu velmi lahodné.