Kmín římský
Kmín římský roste na plodině Šabrej kmínovitý, ze které se využívají její semínka. S pokrmy ochucenými římským kmínem se setkáme především na Blízkém východě a severní Africe. Patří k oblíbenému koření této kuchyně. Světlejší semínka, než má klasický kmín, rostou na plodině, která miluje dostatek slunce a občasnou vláhu. Skutečně nejslibnější podmínky pro pěstování jsou v Asii.
Je naprostou nezbytnou součástí tradičních jídel z Východu, jako jsou orientální kuskus anebo gram masala. Známe ho pod různými názvy jako je Djintan v Indonésii, Kimion v Bulharsku anebo Zira v Rusku. Jeho latinský název je Cuminum cyminum, což se dá lehce zapamatovat.
Nic s kmínem nezkazíte, jen opatrně
Kmín římský má velmi intenzivní, lehce pikantní a svěží aromatickou chuť. Dá se říci, že hořkou a pronikavou. Prostě naprosto rozdílnou, než klasický, který běžně známe. Je proto mezi všemi jinými druhy kmínů naprostým favoritem. Toto koření pomáhá tělu neutralizovat kyselé potraviny a produkovat alkalické pH. Jeho silné aroma dokáže změnit celý výsledek chuti jídla, proto s jeho používáním pozor. Hojně se kombinuje s koriandrem. Je součástí kari koření. Stačí opravdu jen malé množství a výsledek je úžasný.
Kmín zvýrazňuje chuť zásaditých potravin. Má opravdu silné účinky proti plynatosti, a tím usnadňuje trávení. Člověku dodává chuť k jídlu a je to skvělý bojovník proti dávivému kašli. Je zajímavou součástí luštěninových, zeleninových anebo rýžových jídel. Dodá jim potřebný výraz. Vyzkoušejte jednou tento báječný druh koření a sami uvidíte, že nebudete litovat. Jídlu dodá šmrnc, sílu a navíc se vám po něm bude skvěle trávit.
Důležité nutriční informace (na 100 g):
Železo – 8%
Vápník – 2%
Vitamin A – 1%