Křen selský

Nevím, proč tomu tak je, ale jakoby volně rostoucí křen zcela vymizel. Dříve všichni nadávali, že roste na každém kroku a teď si ho i lidé žijící na vesnici musí chodit kupovat do obchodu. Tato zelenina se nachází v České republice po názvem křen selský.

Jinak existuje spousta jiných druhů rostoucí v Africe, Asii, Severní Americe i Novém Zélandu. Křen je oblíbená kořenová zelenina vhodná do pomazánek, jako dochucovadlo, aby mělo jídlo pikantnější chuť. Palčivá chuť křenu zaujme i v masu či omáčce. Nejčastěji se pojídá strouhaný, to se v něm uvolní všechny jeho zdravé složky. Neodolatelný je v salátu s jablky.

dezinfekce-krenKřen selský aneb oslaďte si zdraví!

Silný kořen křenu se používá proti různým neduhům, nemocem a bolestem od pradávna. Patří mezi významnou zeleninu, koření i lék. Pokud by vás zajímalo, odkud vlastně pochází, pravděpodobně z oblasti Ukrajiny. Hildegarda z Bingenu ho nazývala mořskou ředkví.

Velmi rozšířený byl v Polsku, poté po celé Evropě. Ve Slovinku je přirovnáván k hřebíkům, kterými byl ukřižován Ježíš Kristus. V řecké mytologii byl hodnocen jako zlato, je tedy známý a ceněný odjakživa. Známe ho pod názvy hren, ren či  chren. Křen najdeme dokonce i v mrazivém Grónsku.

Křen je vynikající zdroj vitamínu C a provitamínu A.  Obsahuje minerály, jako je železo, draslík, fosfor, vápník a hořčík. Antibakteriální fytoncidní látky ochraňují lidské tělo. Najdeme v něm i hořčičné silice.

Díky křenu se můžeme těšit pevné imunitě. Také se po něm dobře hojí rány a zanícené klouby. Pokud nás přepadne chřipka či zápal plic, je vhodné ho zařadit do stravy. Moc křenu je rozsáhlá, nejenže pomáhá proti revmatismu, ale také se nám po něm bude lépe odkašlávat, když nás zasáhne kašel. Dobře se po něm tráví a dominuje močopudným účinkem. Ničí špatné bakterie, viry, houby, prvoky a bacily.

Křen byl složkou svatebního stolu a dokonce symbolizoval i ohromné mužství!

Dejte si jako prevenci rozmačkaný česnek, křen a med. Utvořte si sirup, který je zdravý a udrží vás v kondici.

Křen je výborný na afty v ústech, společně s mátou a koprem si připravte odvar a vyplachujte!

http://www.rohkostwiki.de/wiki/Meerrettich

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons