Lněné semínko & lněný olej
Len, rostlina s bleděmodrými květy přináší tak dokonalý produkt v podobě semínka či oleje, ale i k výrobě plátna.
Drcené lněné semínko anebo za studena lisovaný lněný olej budují alkalitu v těle. Malá semena mají méně intenzivní chuť a mohou být použita téměř do jakýchkoliv pokrmů. Stejně tak jsou vhodná jako přísada do smoothie. Lněné semínko způsobuje, při dodání malého množství vody do těla, zhuštění stolice. V tomto ohledu, je nutné dbát na dostatečný přísun tekutin.
Lněné semínko je výborný bojovník proti rakovině, což se o něm málo ví. Snižuje krevní tlak a cholesterol. Doporučuje se užívat při obtížích v menopauze (vitamíny pro ženy) a těhotným ženám usnadňuje porod.
Lněné semínko obsahuje senzační omega 3, 6 a 9 mastné kyseliny i vlákninu. Fytoestrogeny pomáhají k harmonickému menstruačnímu cyklu. Dokonce řeší i některé druhy neplodnosti. Jeho užíváním se nemusíme bát procesu hnití a kvašení ve střevech.
Lněné semínko & lněný olej
Lněný olej se lisuje zastudena. Používá se i při vaření, ale známější je jako doplněk stravy. Má totiž výraznou chuť. Své místo si našel hlavně při přípravě salátů. Je vhodný při menstruačních obtížích, jako prevence potence a plodnosti. Jeho konzumací si udržíme svěží vzhled pokožky, vlasů a nehtů.
Dokonce snižuje tělesnou hmotnost a reguluje trávení. Žíly, sliznice i bércové vředy, které jsou po ochranou lněného leje, se lépe hojí. lněný olej pomáhá při Alzeheimerově chorobě a mozkových poruchách.
Len je tak všestranná rostlina. Je zakázáno konzumovat větší množství lněného semínka či oleje. Může přijít apatie a prudká nevolnost. Všeho s mírou.
100 gramů má 372 kcal
Důležité nutriční informace (na 100 g):
Železo – 46%
Vápník – 37%
Vitamin C – 2%