Máta peprná

Čerstvá máta peprná dokáže širokou nabídku jídel s výraznou chutí jen zušlechtit. Vůně máty otevře zamčené dutiny a zajišťuje volné dýchání. Kromě toho, je máta jednou ze zásadotvorných bylin. V čistě základotvorném pokrmu, by se měla doplňovat s pH neutralizačními bylinkami, aby bylo dosaženo optimálního účinku. Máta je také vynikající složku energetického smoothie.

Máta peprná- pomocník nejen na ozdobumata

Každý ji známe především z letních drinků s citrónem a zázvorem. Oslňuje deserty a stará se o to, aby vypadal talíř s pokrmem pestřeji! Tato voňavá bylinka pomáhá i při strastech a nemocech. Pro všechny, kteří trpí ucpaným nosem, máme radu, máta pomůže! Nafouklé břicho trápí mnoho lidí, s pojídáním máty se ho dokážete zbavit. Také křečím můžete dát sbohem! Pokud jste v práci ve stresu a tikají vám nervy, provoňte se mátou a uklidní vás.

Pěstování máty

Pěstování máty peprné je snadné jako facka. Doslova můžu říci, že je máta plevel, a když se jednou po zahradě rozroste, ani se jí nezbavíte! Stačí si koupit kvalitní sazenici, vybrat polostín zahrady a velmi často a důkladně zalévat. Máta se používá nejlépe čerstvá, v sušeném stavu vydrží svěží nejvýše 1 rok.

Účinky osvědčení staletími

Bylinka známá již z dob starého Egypta pomáhá i dnes. Osvědčila se nejen v gastronomii, ale i v kosmetice a lidovém léčitelství. Malinko chlupatá lodyha bývá složením čajů. Mezi lidmi oblíbený mátový likér může předcházet nachlazení a rýmě.

Trpíte plynatostí? Už víte, jak se ji zbavit! Všichni trpící překyselením žaludku si mohou také oddechnout, máta podporuje trávení, osvěžuje dech a prý dokáže ovládnout mořskou nemoc. Bolesti hlavy, nespavost, migréna či nervozita patří k častým civilizačním chorobám, s mátou je ztišíte a přemůžete! Máta obsahuje mentol, který voní, znecitlivuje a chladí, proto odstraňuje svědění a podráždění kůže.

Dosáhnout toho být v klidu, odpočatí a uvolnění, lze přírodní cestou. Dopřejte si mátu libovolně, podle potřeby, jen myslete na 10 denní pauzu mezi užíváním.

 Důležité nutriční informace (na 100 g):

Vitamin A – 3%
Vitamin C – 2%
Vápník – 1%

Show Buttons
Hide Buttons