Moč: Co nám prozradí barva a vůně?

moc

Ve vzorku moči, se můžou nacházet různé látky, které poukazují na nemoce.

Někdy je moč zabarvená, zapáchající anebo obsahuje vločky.

Moč: Co nám prozradí barva a vůně?

Naše ledviny filtrují přibližně 180 litrů vody každý den. Jedná se o tak zvanou primární moč, která se skládá z vody a mnoha rozpuštěných látek.

Když prochází ledvinami, jsou nějaké látky zbarvené, jako je například glukóza, soli a aminokyseliny. To, co není již pro tělo potřeba, se hromadí v moči, která je vylučována do močového měchýře (muži asi 350 až 750 ml objemu, ženy 250 až 550ml).

Za den se tak nashromáždí zhruba asi jeden a půl litru moči, – skutečné množství je závislé na mnoha faktorech. Z dobrých 95 procent se skládá moč z vody. Zbývajících pět procent je složeno z metabolických odpadních produktů, jako je močovina, kyselina močová a Kreatinin.

Také soli, jako je chlorid sodný a draslík, přebytečné vitamíny,  jsou rozpustné ve vodě. V močovém měchýři, je kapalina sterilní, takže obvykle neobsahuje choroboplodné zárodky. Zdravá moč neobsahuje glukózu. PH moči je menší než 7. Barvu obdrží od metabolických produktů, jako je bilirubin.

Jaká barva moči není normální?

Za normálních okolností se barva moči pohybuje od světle žluté až po jantarovou. Když tělo vylučuje málo tekutiny vypadá moč spíše tmavě. To je například případ, kdy se hodně potíme anebo když jsme vypili příliš málo vody. Také první ranní moč je tmavší. Je to proto, že v noci nic nepijeme a moč se zahustí. Moč je jasnější, čím více vody tělo přes ledviny vypustí- to je proto, že máme dostatek tekutin.

Pokud moč zčervená, si dotyčný může myslet, že je v moči krev. Tento příznak musí vyjasnit nutně lékař, protože se může jednat o rakovinu ledvin nebo močového měchýře. Ale ne vždy musí být důvod nemoc, ale i potraviny. Tak například, červená řepa může náš moč červeně zabarvit.

Objeví-li se nahnědlá moč, může to znamenat nemocná játra, hepatitidu. Další indikace, když je světlejší. Důležité: V každém případě, jděte k lékaři, pokud je moč zabarvená atypicky.

Co když moč divně páchne?

Každý, zná štiplavý zápach moči, který někdy unáší na dálnici parkoviště. Vzniká, když bakterie z prostředí rozkládají obsah moči, a uvolňuje se amoniak. Při močení jde cítit spíše  nenápadně – ale každý, kdo jedl chřest, si možná všiml, že po jeho snědení se změnil zápach. Pokud vám delší dobu voní moč divně nebo je jinak zabarvena, tak okamžitě navštivte lékaře.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons