Jak nám škodí bílý cukr?
Každý další rok se zjišťuje, že stále více cukrů není zdravých. Článek ukazuje účinky na vaše tělo, dobré náhražky cukru a další tipy. Čistý rafinovaný cukr… nejde o cukr z ovoce nebo zeleniny. Průmyslový cukr jde přímo do krve. Hladina cukru v krvi vystřelí nahoru a rychle klesá. Rafinovaný cukr se vyrábí ze šťávy cukrové třtiny anebo řepky. Tato šťáva se následně čistí a dokonce se do ní přidává i vápno. Rafinací se získává bílá barva, jak jsme zvyklí. Poslední studie ukázaly, že se po nadměrném příjmu cukru hloupne, vzniká rakovina, obezita, nadváha a rychleji stárneme. Tento druh cukru není pro tělo přínosný, nemá žádné vitamíny. Malé děti jsou po něm jen více aktivní až hyperaktivní.
Náhražky cukru – alternativní oslazení
Stévia neboli cukrové lístky, pochází z Jižní a Střední Ameriky. Rostlina dosahuje 50 až 100 centimetrové výšky a má zelené listy. Nejvíce si ji lidé považují kvůli příjemné sladké chuti a léčivým účinkům. Existuje na 150 druhů. Je nekalorická, a proto vhodná pro diabetiky. Snižuje výskyt zubního kazu. Lze si ji vypěstovat a usušit. Má ráda spíše stínek. Také je ji možno koupit v tabletách.
Xylitol neboli dřevný či březový cukr. Je to cukr nacházející se v přírodě v mnoha ovoci a zelenině. Například ve švestkách, bobulích, malinách, jahodách anebo v ovsu. Je vhodný pro diabetiky, nekazí zuby a je složkou mnoha bonbónů a žvýkaček. Nesmí se to s ním ovšem přehánět, je projímavý zato léčivý.
Javorový sirup je přírodní sladidlo pocházející z mízy javoru cukrového. Roste a zpracovává se hlavně v Severní Americe. Skládá se především z vody a sacharózy. Obsahuje draslík, vápník, organické kyseliny – jablečnou, zinek, mangan. Byl objeven severoamerickými indiány.
Datle jsou plody datlovníku pravého rostoucího zejména v pouštních oblastech Afriky, Ameriky anebo Tuniska či Maroka. Neobsahují téměř žádnou vodu, zato na 70 procent sacharidů. Najdete v nich draslík, chlór, železo a vitamíny skupiny B. Nejlepší jsou vysušené, protože déle vydrží. I přes svou ohromnou sladkost nezvyšují hladinu cukru v krvi. Dodávají energii ihned.
Kokosový cukr se získává z květu kokosových palem. Získaný nektar se usuší na krystalky a je mimořádnou pochutinou a přitom velmi zdravou záležitostí. Je skvělý pro slinivku břišní a vhodný pro diabetiky. Obsahuje minerály a vitamíny skupiny B. Je častým sladidlem v oblastech třetího světa. Zde máte jistotu, že není rafinovaný. Obsahuje antioxidanty.
Mrkev dosladí saláty, omáčky i koláče. Obsahuje draslík, hořčík a samozřejmě vitamín A.
Sirup z agáve je získaný z kaktusu rostoucího v Mexiku. Tato sladká šťáva vytéká z rostliny po rozříznutí. Tento sirup podporuje trávení, chod žlučníku anebo metabolismus.
Melasa je vlastně odpad po vycukernění cukrové třtiny či řepy. Obsahuje asi 50 procent cukru v mazlavé lepkavé formě. Nejčastěji se používá v likérnictví k výrobě lihu či kyseliny citrónové. Je výborným sladidlem.
Rýžový sirup patří k dalším způsobům, jak nahradit bílý cukr. Je to oblíbený přírodní způsob. Obsahuje draslík, hořčík, zinek a mangan, ale jen nepatrně. Také je ceněn pro vitamín B. Nulový obsah fruktózy je vzácným faktorem. Můžete si s ním dosladit ovesné vločky, koláčky, jogurt, tvaroh, palačinky. Není dobrý pro slazení čaje či kávy. To je nevýhoda.
Fíky představují pro vitariány druh sladidla. Zdravý obsah cukru má díky draslíku, vápníku, hořčíku, ale i železu, vláknině, vitamínu C, A, K, B1 a B6 báječný vliv na lidský organismus. Kyseliny a enzymy obsažené ve fíku mají blahodárný vliv na trávení člověka. Jsou výborným sladidlem v případě diety a také při hubnutí.
Existuje spousta přírodních sladidel, jen si vybrat. Dřív se sladilo různými způsoby. Klasický cukr je na světle světa asi od 15. století. Založte do svého stylu života přírodní sladidla a svému tělu oddechnete. Budete klidnější, chytřejší, plni energie a také štíhlejší. Podívejte se i do našeho internetového obchůdku na možnosti slazení.
Zdroj: http://www.hundertorangen.de/artikel/zucker-folgen-gesundheit-2941