Nejčastěji používané bylinky v kuchyni

Kuchaři v nejvyhlášenějších restauracích i hospodyňky v domácnostech je milují. Správně vybrané a využité bylinky jsou pýchou gurmánských mistrů. Nechte se jimi inspirovat i vy! Všechny výrazně a příjemně voní, mnohé jsou kuriózně chlupaté a některé údajně pomáhají i při sexu.

Nejčastěji používané bylinky v kuchyni

Bazalka

Je u nás zřejmě nejčastěji používanou bylinkou. Je i královnou tradiční italské kuchyně a mají ji rády kojící maminky.oregano-cerstve

Bazalka, z čeledi hluchavkovitých, je dvacet až šedesát centimetrů vysoká stálezelená rostlina s bílými květy, porostlá chloupky. Původně pochází z Afriky a Jižní Ameriky, velmi výrazně voní. Vzácné jsou její listy, které obsahují olej a mezi jinými látkami například i kafr. Botanici znají šedesát druhů bazalky, v kuchyni se ale využívá jen přibližně sedm druhů. Pěstovat se dá i v našich zeměpisných šířkách, vyžaduje ale hodně světla (minimálně pět hodin slunečního svitu denně), teplo a spíše sušší půdu.

V kuchyni:

Sýr z kešů oříšků, rajčata, olivový olej a… bazalka: je geniální gurmánská kombinace, která nepotřebuje dalších slov. Chcete i dochutit salát či raw pizzu? Bazalka se také hlásí jako favorit. Oblíbená je ale i v omáčkách.

V lékárně:

Bazalka je vhodné užívat proti nadýmání, při dalších zažívacích potížích, ale například i při migrénách – uklidňuje a dobře se po ní spí. Kojícím maminkám také pomáhá správně a dostatečně vylučovat mléko. Zajímavost: nať bazalky (uloženou například v místnosti u okna) můžete využít i jako přírodní odpuzovač hmyzu.

Tymián

Mnozí ho znají jako „citrónový dochucovač pokrmů“ nebo také jako „bylinkové sexuální žihadlo“. Tymián je druh mateřídoušky z čeledi hluchavkovitých. Je to nízký polokeř, vysoký dvacet až třicet centimetrů. Pochází ze Středomoří, ale můžete ho vypěstovat i u nás (potřebuje ale hodně tepla). Zajímavé je, že existuje řada různě vonících tymiánů s jakoby citrónovou nebo pomerančovou vůní.

V kuchyni:

Sušené větévky, listy a květy tymiánu skvěle chutnají například dodá chuť a vůni ovocné šťávě, zálivce, salátu, pikantní omáčce a veškerým pokrmům ze zeleniny. Tymián se hodí do rajčatových omáček, polévkách. Dokonce z něj lze udělat osvěžující a léčivý čaj.

V lékárně:

Tymián působí obecně protizánětlivě. Dá se kloktat i inhalovat. Pomůže i při nadýmání nebo průjmu. Pikantní kuriozita: mnozí věří, že povzbuzuje při sexu!

 Oregano

„Chlupatá kytka“, oregano, neboli česky dobromysl obecná, je přibližně dvacet až devadesát centimetrů vysoká bylina s drobnými růžovými kvítky. Pochází původně z Malé Asie, ale volně roste i v České republice, především v slunných nížinách (experti ji ale našli i ve výšce 750 metrů nad mořem v Krkonoších!). Šikovné hospodyňky si dobromysl často hýčkají v zahradách. Zajímavost: dříve se s oreganem barvila ovčí vlna.

V kuchyni:

Dobromysl je součástí provensálského koření. Kvetoucí nať je skvělá i na posypání pizzy. Oregáno se hodí rovněž do polévek a salátů nebo do vinných a ovocných octů. Dobromysl obecnou hojně využívají i včelaři, protože je známou nektarodárnou rostlinou.

V lékárně:

Oregano má protizánětlivé účinky. Používá se například na obklady a do koupelí.

Máta

„Větrová bylina“, „fefrminc“ nebo také „balšám“ je vytrvalá hluchavkovitá rostlina, původem ze Západní Evropy, z britských ostrovů. Padesát až osmdesát centimetrů vysoká máta peprná je známá především díky mentolu, který vyvolává pocit svěžesti. Máta u nás roste volně jen málo. Má ráda vlhké půdy a polostín. Doma ji ale můžete úspěšně pěstovat v květináči, a pokud se rozroste, nepotřebuje téměř žádnou péči.

V kuchyni:

Olé! Máta je nedílnou součástí letního koktejlu Mojito (ale i tzv. „zelené“) a různých limonád či smoothies. Skvělá je i v polévkách, omáčkách a výborně se s ní dají ozdobit i nejrůznější další pokrmy.

V lékárně:

Máta má blahodárné účinky na trávící ústrojí. Při nechutenství pomáhá mátový čaj a máta je také vhodná k inhalování, při nespavosti a bolestech hlavy.

Další známé bylinky:

Estragon – součást provensálského koření. Je skvělý do polévek a salátů, při nakládání zeleniny,  marinád, k jemným zeleninovým pokrmům.

Rozmarýn – rodinný přítel všech zeleninových jídel, dipů, salsy :o)

Šalvěj – milovala ji už Saxána, rozumí si skvěle s našim trávením.

Saturejka – s nahořklou chutí je nejdůležitější ingrediencí omáček, skvělá v okurkách, zelí či houbách. Čerstvé lístky jsou výborné do nejrůznější salátů – italských nebo francouzských, polévek a luštěninových jídel.

Koriandr – je nejenom nedílnou součástí kari koření…přísadám v kuskusovém taboulé

Libeček – perská exotika vhodná například do polévek, omáček a různých zeleninových salátů.

atd.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons