Nejčastější chyby ve stravování…

vitarianStart: nenechte se přeprat průjmem, přebarvit vyrážkou a knokautovat alergií

Populární bratranec Cody, z televizního seriálu Krok za krokem, jednoho dne před celou rodinou Lambertových prohlásil: „Rozhodl jsem se, že se budu živit už jen broskvemi!“ Vzápětí se ale na své nejbližší svým nezaměnitelným způsobem zašklebil a pronesl legendární dovětek: „Hmm, ale nebyl to dobrý nápad!“

Podobně se jistý mladý mladík, kterého trápilo akné v obličeji, dozvěděl, že prý mu schází rybí tuk. Začal ho tedy okamžitě užívat – ve velkém. Ráno, v poledne i večer ho vypil rekordní množství. I on, popelavě bílý v obličeji, s žaludkem na vodě, třesoucíma se nohama a navíc ještě více poďobaný musel uznat, že se ve svém nadšení poněkud unáhlil a že si s akné a rybím tukem příliš nerozumí.

Jaké jsou nejčastější chyby ve stravování?

Každá výrazná změna v životě, a tou zásadní změna stravovacích návyků rozhodně je, obvykle vyžaduje taktickou přípravu a chytrý postup. Ano, vegetariánem, veganem či vitariánem se každý může stát v jediném okamžiku náhlého osvícení, ale výhodnější (a mnohdy i příjemnější) je, když se na splnění svého snu připravíte a necháte si poradit od odborníků.

Jaké základní rady tedy předkládají experti vegetariánům, veganům či vitariánům?

Některé jsou ryze praktické:

  • Přijímejte dostatečné množství bílkovin. Optimální přísun aminokyselin (bílkovin) je možné zajistit praviderlnou konzumací zelenolisté zeleniny. Obsahuje chlorofyl, který je téměř shodný s hemoglobinem. Listová zelelina nám dodá dostatek vitamínů, minerálů, aminokyselin, enzymů zároveň i vlákniny. Celkově alkalizuje tělo. Konzumace syrové zelenolisté zeleniny a bylin představuje přeskočení jednoho trávícího procesu (rozklad bílkovin na aminokyseliny) a tím si ušetříme mnoho energie.
  • Vyvarujte se bílého pečiva a smažených jídel. Někteří začínající vegetariáni nahrazují maso potravinami, které rozhodně nejsou zdravé a navíc se po nich rychle přibývá na váze.
  • Nepřehánějte to s oříšky. Lidé, kteří přecházejí na vegetariánskou, veganskou či vitariánskou stravu obvykle začnou ze dne na den konzumovat velké množství nejrůznějších oříšků a semínek – které jsou ale velmi tučné. Tělo pak takový nápor tuků nemusí dobře přijmout.
  • Pozor na velké množství cukru. A může jít i o cukr „zdravý“, tedy například hroznový, ovocný, sladový… Někteří experti doporučují spíše bezproblémovou melasu nebo extrakty z rostliny stevie nebo využijte ke slazení datle.
  • Méně, někdy znamená více. Pokud se cítíte po vegetariánském, veganském či vitariánském jídle nadmutí, může to být způsobeno nevhodnou kombinací určitých druhů potravin. Odborníci proto například doporučují konzumovat najednou spíše méně druhů ovoce, nekombinovat najednou ovoce a zeleninu. Zásadou dobrého trávení je jednoduché jídlo s maximálně třemi druhy potravin.
  • Hýbejte se. Život, to je pohyb. Po jídle je sice vhodné přijaté potraviny pohodlně strávit, ale pak je také nutné nashromážděnou energii účelně a příjemně „spálit“.
  • Více hlav více ví. Máte kamarádku nebo kamaráda, který už je vegetarián, vegan či vitarián? Zeptejte se jich na radu. Jistě Vám rádi a ochotně odpoví a podělí se s Vámi o své zkušenosti. Inspiraci můžete získat také v různých specializovaných vegetariánských, veganských či vitariánských obchůdcích, restauracích nebo v diskuzích na internetu.

TIP: Audio rozhovor s vitariánkou – Eva Peršinová

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons