Papája

Papája obecná (Carica papaya)

Papája obecná, někdy nazývaná jako papája melounová, či „melounový strom„. Je vytrvalou, nenáročnou bylinou pocházející ze Střední Ameriky (Guatemala, Mexiko), odkud se rozšířila do dalších tropických a subtropických oblastí. Svým mohutným vzrůstem připomíná palmu.

Papája má řadu odrůd lišící se velikostí, tvarem a chutí. Nejhojněji pěstovanou odrůdou je odrůda Solo.  Dužnina je lososově zbarvená, šťavnatá a sladká, chutí připomíná meloun. Také se lze na našem trhu setkat s odrůdou Babaco – označovanou jako citrónové babaco, což je zelená bezsemenná bobule, jež se dá konzumovat i se slupkou a nezralá se upravuje jako běžná zelenina.

Pěstování papáji

Papája je teplomilná rychle rostoucí bylina o výšce 1 – 10m, která začíná plodit třetím rokem po vysazení a plodí přibližně dalších 20 let. Na jedné bylině se současně může nacházet až 100 kg plodů, které dozrávají postupně.
I když je papája tropickou rostlinou lze její kultivary (např. Babaco) úspěšně pěstovat i u nás v bytových podmínkách.

Export a skladování:

Na náš trh se papája dováží především z Brazílie, Thajska, Mexika, Indie, Nigérie a Indonésie. Plody jsou velmi náchylné na otlačení a houbovitá onemocnění, proto se jejich export provádí v částečné zralosti. Plody pak v cílové zemi postupně dozrávají, mění barvu a chuť. V plné zralosti se slupka zbarví do žluta, často se na ni objevují hnědé skvrny, které však nemají žádný vliv na kvalitu.

Může se stát, že se plody sklidí předčasně, pak zůstanou zelené a vůbec nedozrají, ale mohou se ještě využít k vaření, jako zelenina. Dozrávání papáji můžeme napomoci zabalením do papírového sáčku- tím se zrání uspíší.

Plody se nesmí skladovat pod 7°C.

Zralé plody se při stlačení prohnou.

Využití:

Plody jsou šťavnaté (89 % vody), chutné a velmi zdravé. Konzumují se syrové, nebo kompotované. Vyrábějí se z nich džemy, koktejly, zmrzlina atd. Plody jsou dobře stravitelné s nízkou kalorickou hodnotou.

Semena – se vyznačují se intenzivní palčivou chutí, sušená a drcená využívají jako náhrada pepře.

Mladé listy – se konzumují jako chutný salát, obsahují alkaloidy – např. carpain, který umožňuje potlačit některé parazity.

Kořeny – uplatňují se v lidovém léčitelství.

Celá rostlina a nezralé plody – obsahují důležité enzymy rozkládající bílkoviny, hlavně papain aj. Ve zralém ovoci je obsah papainu podstatně nižší. Papain se hojně využívá v potravinářském průmyslu, v lidovém léčitelství, ale i v lékařství. Dále při výrobě kosmetiky, potravinových doplňků – tzv. „spalovače tuků“, protože efektivně podporuje trávení. Míza z papáje se uplatňuje v lidovém léčitelství a působí proti hlístům, červům, ale hlavně proti tasemnici.

Obsah látek v plodu:

Enzymy, vitamíny (vápník, provitamín A, vitamíny B1, B2, B5, vitamín C). Např. 100 g dužiny = až 103 % DDD vitamínu C a 18 % DDD vitamínu A (u dospělého jedince). Bílkoviny. Minerály (hlavně draslík, dále pak vápník, hořčík, fosfor a železo). Mastné kyseliny.

Zdraví

  • prevence proti nachlazení
  • působí proti otokům
  • uklidňující účinky
  • podporuje trávení- při trávících obtížích a vředech v oblasti žaludku a dvanáctníku
  • snižuje pálení žáhy- pomáhá neutralizovat žaludeční kyselinu
  • podporuje činnost slinivky břišní
  • protizánětlivé účinky- nedozrálé plody mají bakteriostatické vlastnosti
  • vhodný doplněk stravy při revmatismu
  • potlačuje některé parazity v těle
  • doporučuje i při infekčním průjmu
  • vhodná při kožních obtížích (jako jsou ekzémy, trudovina, akné), díky vysokému obsahu provitaminu A.
  • v těhotenství a období laktace se její konzumace nedoporučuje (kontraindikací jsou i poruchy krevní srážlivosti)

vedeli-jste-ze-papaja

Využití v kuchyni: koktejly, ovocné saláty, sorbety, marinády, dezerty, limonády. Papája se většinou konzumuje bez slupky a semen (nedozrálá slupka má nahořklou chuť), nebo se rozkrojená (po odstranění pecek) se lžičkou vydlabává podobně jako kiwi. Doporučuje jíst k snídani, či po jídle jako dezert. Na podporu trávení ji můžeme konzumovat k hlavnímu jídlu jako salát (recept: papája, hlávkový salát, citronová šťáva).

TIP – Zmrzlina z papáji:

Ovoce se skvěle hodí pro výrobu zmrzlin, či osvěžujícího letního dezertu. Papáju očistíme a vydlabeme a rozmixujeme v pyré, které smícháme s mandlovým, popřípadě makovým mlékem (můžeme přidat trochu vanilky). Hmotou pak můžeme plnit formy do zmrzlinovače. Pokud nemáme zmrzlinovač, postačí nám obyčejná plastová krabička, ve které dáme směs na půl hodiny vychladit do mrazáku. Namrzlou směs rozmixujeme a ihned podáváme sypané koriandrem.

Show Buttons
Hide Buttons