Papája pepř

Papája a její tajemstvíJak se dá vyrobit papája pepř?

Uvnitř chutných řízků z papáji se skrývá poklad: malá černé semena. Chutnají trochu ostře jako pepř, a když je vysušíte, můžete je dát do mlýnku na pepř a okořenit si tak jídla nově a nevšedně. Příprava vám nepotrvá více, jak dvacet minut. Nezapomeňte na důkladné vysušení semínek, aby nezplesnivěla!

Papája semena obsahují velké množství bílkovin, tuků, také enzymy štěpící a podporují trávení a v neposlední řadě čistí střeva. Jsou výborná na prevenci či zbavení se střevních parazitů.

Mistři ve tvaru i velikosti

Papája patří k atraktivním, ale i velmi oblíbeným druhům exotického ovoce. Je poměrně cenově dostupná, chutná a zdravá. Lidé po celé zeměkouli ji znají pod názvy melounovník, mamao, lechoza či pawpaw. Papája pochází z Mexika. Dělá ji dobře tropické a subtropické podnebí, takže i Afrika, Austrálie a Filipíny či Vietnam. Papáju najdete růst na stromech vysokých asi 10 metrů podobných palmám.

Plod váží asi 2, 5 kilogramů a má žlutou, oranžovo či zelenožlutou barvu. Největší kusy mohou dosahovat váhy až 9 kilogramů. Je obrovská škoda, že je Papája, kupovaná v supermarketech většinou nevýrazné chuti. Může za to předčasná sklizeň, která ničí chuť nejen tohoto tropického ovoce s mnoha léčivými prvky. Pojídat Papáju a především její semena v těhotenství a kojení se nedoporučuje! Může způsobit předčasný porod!

Bohatá na vitamíny pro dobrou náladu

Papája obsahuje velké množství vody a minerální látky jako jsou hořčík, sodík, vápník, také papain či magnezium a vitamíny C a A. Tyto plody bojují proti rakovině a špatné náladě či stresu. Imunitní systém s pravidelným užíváním sílí. Po odstranění zrníček, která jsou ostrá, je dobré ovoce pokapat citrónem. Nabízí se dokonalá letní svačinka anebo surovina pro džem, zmrzlinu či domácí džus. Papája se dá pěstovat i v našich podmínkách, přímo v bytě, takže na nic nečekejte a začněte!

Zdroj: http://www.rohkost24.net/papaya-pfeffer

Show Buttons
Hide Buttons