Pomelo
Pomelo (Citrus grandis)
Pomelo roste na vysokém subtropickém, stálezelené, trnitém stromě. Jeho původ není zcela znám, nejpravděpodobněji pochází z Malajsie, Thajska a Indonésie, kde se volně vyskytuje. V Číně je symbolem štěstí a bohatství, proto nesmí chybět na oslavách nového roku. Pomelo je považováno za předchůdce grapefruitu a patří mezi největší citronovými plody (až 5 kg). Existuje mnoho odrůd pomela lišící se nejen velikostí tvarem, ale i zbarvením dužniny.
Pěstování
Pěstuje se v USA, Číně, Mexiku a Španělsku. Jeho plody dozrávají v zimních měsících od listopadu do března. Pomelo se sklízí nedozrálé o váze 1 – 3 kg. Přesto, že jde o tropickou rostlinu lze ho pěstovat doma v zimní zahradě nebo ve skleníku, podobně jako jiné citrusy.
Export a skladování:
Pomelo se k nám dováží z Číny, sklízí se ještě nezralé. Postupně dozrává při téměř dvouměsíční plavbě po moři ve studeném boxu. Potom se rozváží dál, v obchodech je najdeme zabalené v síťce nebo celofánu, aby nevyschly a byly chráněny proti houbovým chorobám. Při koupi se vyplatí se vybírat to největší, protože cena pomela bývá většinou je za kus. Zdravý plod má lesklou žlutou slupku, která je pružná, ale na dotek pevná. Skladovat pomelo lze i delší dobu (dle vyzrálosti), ideálně v chladnějším prostředí, protože v teple sesychá. Doporučuje se zkonzumovat co nejrychleji, ale dá se i „načaté“ skladovat krátký čas v lednici.
Využití:
plod – má výbornou aromatickou vůni, šťavnatou a sladkou dužinu, používá se samostatně ke konzumaci, nebo sušené- krájené na plátky, či kandované. Úžasný pomocník při problémech s nadváhou. Energetická hodnota 100 g pomela je 174 kJ
slupka – když se většinou nejí, je bohatá na bioflavonoidy- které mají značný antioxidační účinek, některé zdroje dokonce uvádí, že zabraňují šíření rakoviny.
kůra – používá na výrobu marmelád a sirupů, nebo se kanduje. V Číně se používá na rituální koupele.
semena, květy a kůra – používají se v čínské medicíně na léčbu kašle, otoků, trávení a kocoviny.
Obsah látek v plodu:
Viatminy (A, vitaminy skupiny B, C). 100 g =130 % denní doporučené dávky vitaminu C. Minerály (hlavně draslík 100g plodu=257 mg K, dále pak hořčík, sodík, mangan zinek, fosfor a železo). Sacharidy cca 10%. Antioxidanty.
Zdraví
- snižuje i riziko mrtvice a infarktu.
- vhodné pro redukční diety
- napomáhá trávení
- zrychluje metabolismus
- má schopnost detoxikovat organismus
- pomáhá v boji proti infekcím močových cest
- povzbuzující a antidepresivní vlastnosti
- podporuje zdraví pokožky – pravidelná konzumace zvyšuje ukládání kolagenu, díky tomu můžeme předcházet vráskám nebo je i mírně redukovat
- pravidelná konzumace pomela pomáhá předcházet vzniku akné
- pozitivně působí na vlasovou pokožku – eliminace lupů
Využití v kuchyni. Pomelo je velmi chutný osvěžující plod, který se konzumuje buď samostatně čerstvý, nebo jako příměs do jiných pokrmů. Ovocným salátů dodává exotickou chuť a výborná kombinace je také s okurkou a rajčaty.
Loupe se ze silnostěnné slupky, stejně jako pomeranč. Plod se rozebere na měsíčky, které se jednotlivé loupu z tenké slupky, která je velmi hořká.
TIP: Loupání si můžeme usnadnit pořízením loupače na citrusy, který je při vitariánském způsobu stravy velmi vděčným pomocníkem.