Přírodní antibiotika aneb přírodní medikamenty

cesnekV dnešní moderní době sice existuje nepřeberné množství antibiotik, ale i přesto lidé raději dávají přednost antibiotikům na přírodní bázi. Již naši předkové byli toho názoru, že nejlepší a mnohdy i účinnější jsou přírodní medikamenty.

Každé antibiotikum účinkuje jinak a na různé nemoci i jejich příznaky. Obvykle je ani nemusíme „hledat lupou“. Stačí se podívat na záhonky vaší zahrádky. Jejich velkou výhodou je, že je možné je užívat bez větších následků, jenž by na vás normálně zanechala kopice různých tabletek (i když to není zrovna v daném okamžiku nutné).

Antibiotika hubí bakterie. Pokud se příliš často užívají antibiotika předepisovaná lékaři můžou přestat časem účinkovat. Navíc budou zatěžovat vaše vnitřní orgány. Někdy také může vaše tělo postihnout i alergická reakce. Ten, kdo dává přednost přírodní medicíně, by se měl dostatečně  vyznat v bylinkách.

Jaká jsou přírodní antibiotika?

To, co obvykle najdete na své zahrádce nebo dokonce i v lese. Brusinky a borůvky snad milují úplně všichni. Ale málokdo tuší, že kromě toho, že nejsou jen „lahodným zákuskem“, ale také i léčí. Brusinky totiž napomáhají při léčbě zánětů močových cest a hubí streptokoky.

Borůvky jsou na tom podobně, akorát že jejich zásadním plusem, je funkce dezinfekční. Dezinfikuje trávicí soustavu. Navíc obsahují velmi cenné vitamíny a vlákniny. Účinně pomáhají vašemu zraku, při léčbě cukrovky, bolestech v krku a angínách.

dezinfekce-krenDalší co rozhodně naleznete na vaší zahrádce je česnek, cibule, zázvor či křen. Tyto pochoutky vyhání nemoci z těla. Někdo by možná mohl říci, že křen s cibulí vyvolají akorát tak slzy v očích,  nebo že se česnek dá použít leda tak na odhánění „upírů“. Působí však nejen na to. Mají i antivirové a antimykotické účinky.

Zázvor je znám jako dezinfekce a česnek je machr na kvasinky všeho druhu, stejně jako na plísně. Křen zase s cibulí vždy pomohou při chřipkách a virózách. Česnek je také antisklerotikum, má vliv na srdce, krevní oběh a ředí krev. Snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá při cukrovce, nachlazeních, virózách, zánětech cest dýchacích a podporuje imunitu. Virové a bakteriální onemocnění nemají šanci. Cibule uvolňuje hleny a také se užívá při kašli, astmatu a zánětech dutin. Těm, kteří mají problémy s močovými cestami či záněty ledvin, rozhodně cibule neuškodí.

Kdy je nejíst?


Cibule, česnek a křen
je nutné konzumovat v přiměřeném množství, protože nejsou příliš vhodné pro lidi se žaludečními vředy. Mohou také dráždit sliznice.

Čajovníkový olej (nazývaný také tea tree oil)

Jde o antimykotikum, antivirotikum i antibiotikum. Používá se zevně a většinou v ředěné formě. Vhodný při ekzémech, zánětech pokožky či dezinfekci ústní dutiny, na afty i opary. Může však také vyvolat alergickou reakci. Proč působí i jako antibiotikum? Protože dokáže dokonale hubit zlatého stafilokoka.

propolisDalším přírodním pomocníkem, jež najdete pouze ve včelích úlech, je propolis (hnědá či oranžová lepkavá látka vytvořená z pryskyřice a rostlinných šťáv). Seženete ho buď jako mast nebo tinkturu. Někdy se také přidává do zubních past. Hojí rány a je výborný při nachlazeních, angínách, zánětech v krku, ústech a při aftech, oparech či parodentóze a vředech. Neužívat, pokud máte alergii na včelí produkty!

aloe-veraAloe vera

Aloe vera se má mnoho využití v medicíně. Napomáhá ústní hygieně, tlumí bolest při menších popáleninách, říznutích i odřeninách. Díky němu se vám bude lépe trávit a navíc posílí váš imunitní systém. Užívá se i v kosmetice na podrážděnou pokožku.

Aloe vera obsahuje velmi důležité minerální látky (železo, sodík, draslík, chrom, vápník, mangan, zinek, měď, hořčík) a vitamíny (A, B1, B2, B6, B12, C, E, kyselinu listovou a niacin). V lékařství se ale nejvíce vyžívá při cukrovce, astmatu, ekzémech, lupenkách, kornatění cév, artritidě, revmatismu, žaludečních vředech, hormonálních poruchách a při léčbě roztroušené sklerózy. Využití je tedy velmi rozmanité a blahodárné k vašemu zdraví.

Tymián

tymianTymián je pronikavě vonící rostlinka hojně používaná v kuchyni i jako přírodní antibiotikum v lékařství. Roste volně v přírodě (u cest, na loukách či na okrajích lesů). Léčí nadýmání, záněty zažívacího traktu, průjmy, mírní kašel a působí protizánětlivě. Antibiotická funkce je hlavně v boji proti plísním, bakteriím, prvokům a parazitům. Tymián se dá usušit a přidávat do koupelí, stejně tak však dobře poslouží svému účelu i v podobě čaje.

Šalvěj lékařská nebo luční

Tato šikovná bylinka, jak již napovídá její název, se hojně využívá v medicíně. Lékařská se v našich klimatických podmínkách obvykle pěstuje z dovezených rostlinek. Zato tu luční u nás najdete skoro všude. Nejléčivějšími částmi rostlinky jsou listy a vrcholky a sbírají se v době těsně před rozkvětem. Jeho antibakteriální účinky jsou nejznámější při chorobách spojených s dutinou ústní či krkem (paradontóza, zánět dásní, akutní zubní váčky, afty, angína, na ekzémy, kožní onemocnění, zklidnění akné). Je účinná jak zevně (odvary a výplachy, kloktání), tak i vnitřně. Takový čaj ze šalvěje zatočí s vaším nočním pocením jako nic. Oživí skvěle váš krevní oběh, zlepšuje nervovousoustavu a pomáhá také v případech nepravidelné menstruace. Vyvarovat šalvěje by se však měli kojící matky. Potlačuje totiž laktaci a mohlo by se přestat tvořit tolik důležité mateřské mléko. Mnohdy se však se šalvějí setkáte i při léčbě různých druhů rakoviny.

Řeřicha (často nazývaná životabudičem)

Únava a špatná nálada je tabu. Řeřicha to zařídí. Obsahuje velké množství vitamínů C, podobně jako v citronech. Vitamín B dá zase pevný základ vašemu imunitnímu systému. Urychluje detoxikační procesy. Dokonce snižuje riziko rakoviny močového měchýře, tlustého střeva a konečníku. Bolí vás žaludek nebo vás trápí infekce močových cest? Snězte řeřichu. Přidává se do medu proti kašli. Řeřicha je bohatá na minerální látky (vápník, hořčík, draslík, železo, jód, sloučeniny síry a selen) a vitamíny C, B a karoten. Plní funkci dezinfekční a čistící (čistí krev). Podporuje také trávení, při chudokrevnosti a při tzv. Jarní únavě. Je ideální pro podporu lepší  práce vašich ledvin.

Závěrem: Existuje nepřeberné množství těchto přírodních antibiotik a toto je pouhý zlomek toho, co se dá v přírodě najít. Jak volně rostoucí, tak i vypěstované v domácím prostředí. Nemusí se proto hned sahat po lécích předepisovaných, ale postačí trocha pídění se mezi těmito úžasnými rostlinkami. Podívejte se na nabídku minerálů a vitamínů v našem e-shopu.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons