První kroky pro začátečníky

energieKdyž chcete začít s vitariánstvím, pamatujte na to, že to nemusí být zpočátku snadné. Můžete ztratit motivaci i chtíč a celého živého stravování se tak téměř bez boje vzdát.

První krok je pro začátečníky nejtěžší

Vždy platí, že první krok je ten nejtěžší. Obecně se mají věci tak, že se člověk o vitariánství dozví z internetu, ale vůbec nejčastěji k němu tíhne poté, co odhalí někoho ze svého okolí, který se na konzumaci živé stravy dal a díky ní výrazně zhubnul a vypadá skvěle, svěží a mladší.


Motivace jako základ

V tom daném okamžiku se každý začíná zajímat, jak člověk toho dosáhl. Po zjištění, že se jedná o živou stravu, sice může nastat chuť to také zkusit, obzvlášť, má-li člověk před sebou zdárný příklad toho, že se jedná skutečně o perfektní výsledky, jenže po nějaké době nadšení opadne a vyskytnou se obavy, zda vůbec na to člověk má, aby něco takového zvládl. Pomocníkem můžou být i různé publikace o tom, na co si dát pozor při změně stravování.


První obavy

Jedná se o celý nový životní styl a ne jen jíst omezení potraviny. Proto si to člověk nejprve musí srovnat v hlavě, zda je ochoten na takový způsob stravování přejít či nikoliv. Pokud to nikomu nevyhovuje, rozhodně do toho není nucen, je to na každém, aby se svobodně rozhodl.

Nutit? Ani omylem

Vitariáni rozhodně nejsou žádnou sektou, která by potřebovala „další ovečky“, takže nikoho nepřemlouvají a nenutí, aby se k nim přidal. Ba naopak – kdo s živou stravou začne, většinou o tom s nikým moc nemluví. Až tehdy, dostaví se viditelné výsledky, pak se lidé začnou sami ptát. Je i nesmysl, dáte-li se na živou stravu, pak s někým o tom hovořit, pokud zrovna také tomuto způsobu života neholduje. Neznalci obvykle nemají pro vitariánství pochopení a mnohdy vás budou odrazovat.


Těžké začátky

Jste-li pevně přesvědčeni, že je vitariánství pro vás tou vhodnou volbou, pak pamatujte, že začátky jsou velice těžké. Začnou půstem a poté budete unavení, vyskytnou se i nemoci, oslabení a další podobné projevy, které vás mohou nutit k tomu, abyste přestali a k původní stravě se vrátili. Jenže jakmile přečkáte toto nepříjemné období, pak to půjde snáze a osobní váha půjde rapidně dolů navzdory stoupajícímu sebevědomí a živelnosti.


Doporučení postupu jak začít s vitariánstvím:

Začněte přechodem na vitariánskou stravu pomalu a postupně – snižujte množství stravy a zaměřte se spíše na kvalitu, a to zredukováním až vypouštěním škodlivých potravin (hotová jídla, polotovary) – začněte masem, pak živočišnými produkty, dále obiloviny a nakonec veškerá tepelně upravená jídla. Současně začněte dělat půsty – třeba půldenním, pak pravidelné jednodenní půsty každý týden až přejděte i k delším půstům. Zařaďte do svého jídelníčku více různých bylinek.

TIP: Zkuste se podívat se našeho e-shop a ochutnejte některou ze superpotravin.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons