Rady, které ještě neznáte na zdobení jídla

dekorace-jidlaRady, které ještě neznáte na zdobení jídla

Oči jsou posly přání dobré chuti

Jste milovníky květin a jejich vůní? Rádi si s nimi zdobíte pokoje a obdivujete je na zahradě? Což tak si s nimi rozveselit talíř a kvítky si, jak se patří vychutnat? Myslíte si, že je to hloupost a pojídání květů je jen rozmar? Vyzkoušejte pár tipů a sami poznáte, jak je rozmanitost ve stravování důležitá. Vždyť exotické země preferují konzumaci květin a vychutnávají si je ozvláštněné s olivovým olejem či kokosovým mlékem.

Poznáte květiny, kterými můžete zdobit jídlo?

Láká vás ochutnat okvětní plátky růží anebo vrcholky květů? Nesmíte zapomenout na to, že jsou nejchutnější v době velkého rozkvětu, tedy ne uzavřené anebo odkvetlé, jinak jsou hořké. Rozpoznat druh rostliny je na prvním místě. Zdroj z vlastní zahrádky je ideální. Supermarkety a květinářství nejsou dobrou volbou pro gastronomické využití, protože jsou stříkány po dobu růstu pesticidy a jinými chemickými látkami.

Nebojte se experimentovat, ale dávejte si pozor hlavně na rostliny, které mohou vyvolat zvracení anebo bolesti břicha. Patří mezi ně verbeny, šalvěje, hrachor, lobelek, narcis, oleandr anebo mák, azalka či rododendron. To, že se od některých zmiňovaných pojídají plody, neznamená, že jsou květy automaticky jedné.

Milujeme barevný talíř – květiny

A člověku hned lépe chutná! Ibišek, kopr, brutnák, begónie, sedmikráska, pampeliška, šafrán, fialka, artyčok, modřenec, šeřík, bazalka, bergamon, fenykl, rozmarýn, růže, oregano, aksamitník, čekanka, heřmánek, hořčice, měsíček anebo meduňka a majoránka, patří k nejznámějším.

Trýznivá zima dává tělu zabrat

Jaro uvítá podbělem, který považovaly babičky společně s květem bezu, za nejvzácnější přírodní lék. Proč je tomu tak? Nejenže předchází chřipce a nachlazení, ale zároveň čistí krev a zastavuje možná krvácení. Zácpu, močové kameny i bolesti svalů skvěle vyléčí. Ptačinec je další jarní bylinkou s ohromnou chutí. Mnozí ho používají stejně jako hlávkový salát a přidává se i do polévek. Odpoutává jarní únavu, je proti dně a revmatismu, lupénce a pomáhá při špatném zažívání. Tyto dvě bylinky po dlouhé zimě dokonale detoxikují lidský organismus.

S květnem máme lepší výběr

Česnek hořčice je velmi známou rostlinkou, která má naprosto totožnou chuť česneku a lidé si z ní rádi vyrábějí chutné pesto. Jarnímu slunci vévodí pampeliška. Nejenže je z ní lahodný med, který ocení hlavně děti, ale její kvítky mají detoxikační účinky.

Kopřiva žlutá i jiné barvy květů jsou notoricky známé každému dítku. Pomalu vytáhnout květ a vycucat z něj všechnu slaďoučkou šťávičku, to je už jen vzpomínka na dětství. Pomněnka je kráska tvořící modré koberce na loukách a u lesa. Ozdobit salát a talíř jemnými kvítky bez výraznější chuti neuškodí. Maceška je vhodná do salátů, polévek a Paraboly.

Je to proslulý pomocník u dětských nemocí, protože má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Řeřicha nabízí ostrou a štiplavou chuť. Třezalka tečkovaná je životabudič a oblíbili si ji hlavně vitariáni, protože si ji přidávají do koktejlů, smoothies. Divoká růže je sladká a oslnivá ozdoba každého talíře. Rozrazil rezekvítek doladí chuť salátu svou hořkou, téměř kořenící chutí. Je skvělá špičková naložená v octu či jako doplněk do džemu.

Kupředu k přírodě

Vymanit se z nudných stravovacích návyků je vlastně snadné. A nic vás to nebude stát! Dejte si do salátů a pokrmů, které připravujete sedmikráskou. Pročistěte si s květy léčivých rostlin organismus a zbavte se chmur. Obsahují desítky vitamínů, které potěší vaše tělo především vnitřně. Myslete ovšem na střídmou konzumaci, jinak vás překvapí žaludeční obtíže.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons