Rozhovor o bezlepekové stravě s Celestýnou Chaunovou

Přinášíme zajímavý článek – rozhovor Celestýnou Chaunovou článek vyšel v časopisu GLANC.

Proč je podle tebe dobré lepek ze stravy vyloučit, i když na něj nemáme alergii?

Protože pšenice prošla za posledních několik desítek let obrovskými změnami, kdy vědci za vidinou maximálního výnosu s co nejvyšším ziskem tuto plodinu za pomoci hybridizačních technik zcela geneticky přeměnili a pustili do oběhu bez toho, aby se zjistilo, zda je vůbec pro lidi zdravotně nezávadná, což se v poslední době ukazuje jako obrovský problém. V dnešní pšenici nalézáme nespočet nových uměle vytvořených lepkových proteinů, které mají pro náš organismus fatální následky, tvoří nám totiž v těle chronické systémové zánětlivé reakce, díky kterým v nás mohou nenápadně bujet a narůstat další různé choroby od cukrovky přes různe ekzémy, záněty kloubů, záněty střev až po různé další autoimunitní a takzvané civilizační nemoci. Dále je zajímavé že jídla z pšenice vyvolávají abnormální produkci inzulinu, který je zodpovědný za ukládání tuku a to hlavně toho centrálníhu, to znamená v břišních a stehenních partiích a také toho útrobního, kdy oba patří mezi ty nejnebezpečnější tuky v těle vůbec.

Po jak dlouhé době se po nastartování bezlepkového jídelníčku objeví změny?

Záleží v jakém stavu se nacházíme, pokud nás akutně trápí reflux či problémy se střevy, zlepšení přichází v řádu dnů, pokud ale máme nějaké vleklejší systémové potíže, může to trvat déle. Zpravidla ale do tří, čtyř týdnů pocítíme obrovské změny.

Je vhodné přestoupit na bezlepkový život ze dne na den nebo postupně?

Je dobré se na bezlepkový styl předem připravit a klidně to brát jako experiment, který je ale třeba vydžet alespoň měsíc. Spravit o tom své blízké, zbavit se doma naprosto všech možných lákadel a nejlépe svoji rodinu, navést do pokusu také. Zvolit si datum a od toho data jíst pouze bezlepkově. Dále je důležité mít dostatek informací, bez kterých nikdy nad chutěmi na lepek nezvítězíte. Doporučuji knihu Život bez pšenice. Existují dokonce studie, které tvrdí, že na pšenici vzniká závislost a to nejen kvůli dvouhodinovým cyklům poklesu krevního cukru, ale také kvůli jejímu působení na opiátové receptory. Pokud vydržíte alespoň měsíc a zažijete to co já a mnoho jiných, nebude už cesty zpět.

Je tento druh stavování vhodný pro všechny?

Ano, naprosto pro všchny, a nejen vhodný, ba přímo prospěšný. A pokud ne aktuálně, tak preventivně do budoucna.

Je pravda, že po vysazení lepku automaticky zhubneme?

Ano, a to hlavně v břišních partiích, kvůli již zmiňované nadprodukci inzulinu. Další zajímavostí je, že pokud vysadíme nejen lepek, ale i mléčné výrobky a jateční maso(což by vydalo na další článek) a začneme každé ráno snídat pouze plnohodnotné supersmoothies (recepty na mé facebookové stránce), tak tlustí začnou hubnout a hubení přibírat. Tělo se začně uzdravovat a vracet do své přirozené podoby, a to už za to stojí:)

Co všechno jde dnes sehnat v bezlepkové podobě? Jsou potraviny dostupné všude?

V česku je zatím v normálních obchodech hotových bezlepkových potravin k dostání méně než v jiných zemích, což ale vůbec nevadí, ony totiž jakékoliv přespříiš průmyslově zpracované potraviny nejsou pro tělo vhodné. Důležité je jíst potraviny opravdové, přirozené a co nejméně zpracované a když, tak doma, námi samotnými. Ve zdravých výživách ale nalezneme různé poklady, však se jděte podívat:) Dalším dobrým, i když ne příliš levným obchodem s bezlepkovými věcmi je síť drogerií DM, kde mají velký výběr bezlepkového pečiva, pokud si jej tedy právě nestíháte upéct sami a dále třeba, u nás doma velice oblíbené, křupavé pohankové vločky.

Jaké mouky neobsahují lepek?

V první řadě existují bezlepkové směsi od různých firem, které jsou vyvinuty tak, aby se chovaly, alespoň zčásti tak jako mouky lepkové. Bez lepku totiž těsto ztrácí svou elasticitu a špatně se s ním pracuje, zkrátka nelepí:) Dále máme na výběr různé jednodruhové přirozeně bezlepkové mouky jako například mouka rýžová, kukuřičná, pohanková, jáhlová, lupinová, sojová, tapioková, žaludová, čočková, hrachová či dokonce fazolová a další. Ty jsou pak ale při pečení třeba různě mixovat, ale nikdy to samozřejmě nebude nadýchaný klasický kmínový pecen chleba. Tady opravdu musí hlava a duch díky informacím zvítězit nad chutěmi fyzického těla.

Dá se podle tebe bez lepku najíst v každé restauraci?

Například v českých a italských restauracích to bývá problém, tam jedině budťo míchat různé přílohy a saláty(což vám ovšem v ne, každé restauraci dovolí – nechápu) nebo si dát nějakou rybu se zeleninou, ale pozor, český kuchař i pstruha máchá v mouce, takže je dobré se s obsluhou domluvit. Lepší výběr bývá v asijskýc, indických a mexických restauracích, kdy klasickou mouku často nahrazují moukou rýžovou a kukuřičnou, tam ale občas bývá jazyková bariéra, člověk to musí brát jako bojovou hru:)

Co tebe osobně přivedlo na tento typ stravování?

Mě osobně to, že jsem se chtěla jednou pro vždy zbavit atopického ekzému, kterým jsem trpěla odmala a bylo mi tvrzeno, že se ho nikdy nezbavím, což se mi nakonec povedlo:) Vtipné je, že když náhodou někde sním něco s lepkem, začnu se hned škrábat.

Jak moc se ti změnilo zdraví/život/trávení?

Bez nadsázky můžu říct, že se můj život obrátil o 180 stupňů. Vysazení lepku to odstartovalo, dále jsem udělala i další stravovací změny, ale lepek je ustřední téma. Kvalita mého žití je teď úplně jinde. Zhubla jsem okolo 15kg, zbavila se ekzémů, pověstné “pšeničné malátostni” a závislosti na jídle, naprosto se mi upravilo trávení, zbavila jsem se střídání zácpy a průjmů a dalších střevních nepříjemností, přestala jsem být tak podrážděná, mám lepší spánek – už netrpím únavovým syndromem a dokonce se změnily vztahy s lidmi okolo mě. Udělat tak velkou změnu v živote, což pro bežného českého člověka bezesporu vyškrtnutí lepku je, totiž může štvát spoustu lidí. Naštěstí ti dobří zůstanou:)

Autor: Celestýna Chaunová, www.facebook.com/celestynachaunova

TIP: Zdenčin pokec – podcast úspěšných  – rozhovry s vitariány, vegany a dalšími zajímavými lidmi

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons