Rybíz – chlupatý krasavec, kterému pomáhají i kolibříci

rybizMotto: Vždyť je tak mrňavý! A na každém keříku je ho tolik! No řekněte, kdo se s ním má celý víkend sbírat?!  Rybíz bývá často strašákem pro všechny lenošivé zahrádkáře nebo chataře.

V kuchyni už ale jeho osvěžující, typicky lehce kyselou chuť milují takřka všichni. Oblíbené jsou rybízové kompoty, marmelády, džemy, mražené dřeně i sirupy. Rybíz se ale skvěle hodí i do koláčů či dortů, vyhledávaný je alkoholový „rybízák“ i zdravá rybízová štáva, bohatá na vitamin C.

Krasavec s chlupy

Víte, že se rybízu říká i meruzalka? Že patří do rodu lomikamenotvarých, má takzvané palisty a typické jsou pro něj „chlupy“ na bobulích?

Pomáhají mu i kolibříci

Meruzalkám se dobře daří v Evropě, Asii, ale i v Severní a Jižní Americe. V tropických oblastech si rybízy libují ve vyšších nadmořských výškách (na 2 500 metrů), v místech s nadprůměrnou vlhkostí.

Zajímavost: například v Andách rostou meruzalky na jejich východních svazích, nad pásmem amazonských pralesů.  Rybízy opyluje hmyz, v Jižní Americe i kolibříci. Semena meruzalky roznášejí ve svém trusu většinou ptáci.

Kdo patří do rodiny?

Na světě existuje přibližně 150 druhů rybízů. Nejznámější jsou například:

  • rybíz červený
  • rybíz zlatý
  • rybíz krvavý
  • rybíz skalní
  • rybíz alpínský…

Nejzdravější je černý rybíz (obsahuje například vysoké procento vitaminu C). Nejsladší je francouzský růžový rybíz (Rose de Champagne).  Blízkým bratrancem rybízu je srstka angrešt.

Jeho veličensto červený rybíz

Nejoblíbenější odrůdou meruzalky v České republice je červený rybíz: metr až metr a půl vysoký keř s jasně rudými malými bobulemi v četných plodenstvích – hroznech. Nejznámějšími odrůdami červeného rybízu u nás jsou:

Rovada – je jednou z nejoblíbenějších odrůd v České republice i v celé Evropě. Využívají ji zejména velkopěstitelé rybízu. Má až 20 centimetrů dlouhé obří hrozny ve shlucích a velké bobule. Plody zrají na přelomu července a srpna.

Detvan – odolná velkoplodá odrůda s dlouhými hrozny a velkými plody. Dozrává od poloviny července.

Losan – speciální odrůda vyšlechtěná v České republice. Má středně dlouhé hrozny a velké bobule. Dužina je spíše měkčí, sladší a má vysoký obsah vitaminu C.

Rubigo – typicky česká odrůda s vysokou odolností. Má středně dlouhé hrozny a středně veliké bobule. Dužina je spíše měkčí a sladkokyselá. Zraje na začátku srpna.

Vitan – se středně dlouhými hrozny a velkými bobulemi. Dozrává na začátku července.

Karlštejnský úrodný – výnosná odrůda se středně dlouhými hrozny a velkým množstvím bobulí. Dozrává na začátku července.

Rondom – vysoce výnosná holandská odrůda. Má středně dlouhé hrozny se středně velkými bobulemi. Dužina je sladkokyselá. Zraje na začátku srpna.

Holandský červený – jedna z nejodolnějších odrůd červeného rybízu vůbec. Má středně velké hrozny s velkým množstvím větších bobulí. Zraje na přelomu července a srpna.

 

Další nejznámější odrůdy červeného rybízu pěstované v Evropě:

Jonkheer van Tets – ranná holandská odrůda s delšími hrozny a mírně nakyslými plody.

Red Lake – americká středně raná odrůda s průměrnými hrozny a průměrně velikými plody, se sladce nakyslou chutí.

Houghton Kastle – mimořádně výnosná ranná odrůda z Velké Británie, s velkými sladkokyselými plody, vhodnými na výrobu šťáv. Keře jsou vysoké až jeden a půl metru.

Rosetta – středně ranná holandská odrůda s dlouhými hrozny a bledě červenými, pevnými, středně velkými plody. Vyniká odolností.

Rolan – holandská středně ranná odrůda s delšími hrozny a velkými, pevnými plody. Má typickou sladkokyselou, vyváženou chuť.

Rotet – středně pozdní holandská odrůda se středně velkými sladkými plody. Zvláštností je jejich výrazná červeň.

Heinemannův pozdní – německá pozdní odrůda s extrémně dlouhými hrozny a velkým množstvím středně velkých, spíše kyselejších bobulí. Velmi dobře se ručně sklízí.

Kavkazský – východní, nenáročná odrůda, která snáší i chladnější podnebí a méně kvalitní půdy. Plody jsou středně velké a spíše kyselejší.

(Poznámka. Informace o konkrétních českých a evropských odrůdách červeného rybízu jsou zpracovány na základě článků z www.milujivareni.cz)

Tajuplný sex rostlin

Meruzalka se množí vegetativně i generativně, často řízkováním (oddělením části rostliny), hřížením nebo kopčením (na výhony matečné rostliny je naorána půda a ty zakoření). Mnozí zahrádkáři praktikují i roubování (které ale někteří odborníci nedoporučují). Rybízu vyhovují půda bohatá na živiny a také rovina – příkré svahy příliš v oblibě nemá.

Brrr, pozor na mráz! Meruzalka nemá ráda ani přílišný chlad a lépe se jí daří na místech s mírnou cirkulací vzduchu. Odborníci proto radí nevysazovat rybíz v takzvaných mrazových kotlinách.

Rady pro vysazování a sběr

Vyberte si do své zahrádky několik odrůd, které zrají postupně. Rybíz je zralý tehdy, když se dají bobule snadno oddělit od větviček.

Rady pro nákup, uskladnění a spotřebu

Rybíz je náchylný na otlačení. Odborního ho radí nakupovat na tržištích nebo od soukromníků, v supermarketech bývá jeho kvalita nižší (zvláště u rybízu s bobulemi již otrhanými ze stopek).Celé hrozny je nejlepší skladovat v chladu (otrhané, omyté a suché bobule). Hospodyňky radí ukládat rybíz do ledniček spíše v nádobách, sáčky jsou méně praktické. Meruzalku obecně nejlépe co nejrychleji spotřebujte.

Jedna z nejzdravějších dobrot ze zahrádky

Čerstvý rybíz obsahuje velké množství  vitamínu C. Ve 100 gramech meruzalky je ho až 40 miligramů (pokud sníte pouhých 40 bobulí rybízu, pokryjete svoji denní dávku vitamínu C). Meruzalka obsahuje ale i vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, P – rutin, bílkoviny, sacharidy, vápník, železo, hořčík a zinek a jen naprosté minimum tuků.

Rybíz patří mezi antioxidanty a pomáhá při angínách, rýmě a zánětech sliznic. Zvlášť účinný je černý rybíz, který obecně posiluje žaludek a pomáhá například i proti průjmu, artritidě i kurdějím. Působí i protihnilobně, potopudně a močopudně. Rybíz je i vítanou zbraní proti vápníkovým ledvinovým kamenům, ale i demenci a rakovině.

Trocha historie

V Evropě se stalo pěstování rybízu hitem v 15. století především ve Francii a v Anglii. Odtud se meruzalka dostala i do Českých zemí, kde zdomácněla a stala se velmi oblíbenou. V Mattioliho herbáři z 16. století je rybíz nazýván „vínem svatého Jana“.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons