Sezam indický (Sezamová semínka)

Malá sezamová semínka patří mezi nejstarší plodiny na světě. Jejich domovinou je Barma, Indie, Čína a především západní Afrika. Sezamová semínka rostou v luscích. Lidé dělají velkou chybu, že si je loupu, proto se připravují o cenné složky. Sladká ořechová aromatická chuť může být kombinovaná v různých potravinách.

Sezam indický (Sezamová semínka)

Nepřeberné množství vitamínů a minerálních látek v sezamových semínkách má pozitivní vliv na harmonickou hladinu cholesterolu v krvi. Stejně tak malé částice podporují alkalitu lidského organismu a jsou zapojeny, vzhledem k vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin, na snižování hmotnosti.

Sezam je doporučován lékaři jako pomocník k dodání síly po nemoci. Je oblíben i špičkovými sportovci. Sezamová semínka jsou vynikající a chutná složka ve smoothie.

Sezamový olej přidá dobrou náladusezam

Bílkoviny, draslík, hořčík i vápník jsou obsaženy v hojném počtu. Je ideální jako ochucovadlo do salátů. Lépe se po něm tráví. Lidé si ho cení i při dietách. Vitamíny skupiny B a fosfor odhánějí neurózu a deprese. Vitamín E přináší mladiství vzhled i v pokročilém věku. Sezamový olej upraví špatnou imunitu i metabolismus.

Zinek, beta-karoten a vápník lidské tělo hltá velkými doušky. Fyzické i psychické vyčerpání odežene sezamový olej na míle daleko. Sezamový olej je vynikající nejen do studené a teplé kuchyně, ale je základem ajurvédské masáže. Bývá častou součástí dětské kosmetiky.

Sezamové produkty nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy, rovněž tak pro osoby alergické či citlivé na arašídy.

Důležité nutriční informace (na šálek):

Železo – 65%
Vápník – 20%
Protein – 25 g

Show Buttons
Hide Buttons