Skořice

Skořice je plodem skořicovníku, stromu, který se pyšní tím, že je stále zelený. Skořicovník ceylonský najdeme na Srí Lance a v jiných tropech. Na úrodu se můžeme těšit asi 3 roky po vysazení stromu. Kůra, skořice, z tohoto stromu je ceněna a považuje se za nejsilnější a velmi aromatickou. Skořicovník čínský má svůj domov na Barmě, v Číně a Indonésii. Tento strom se pěstuje na plantážích a může vyrůst do výšky 10 metrů. Jeho kůra je červenější a používá se jako koření již od starého středověku.

skoriceJen pravá skořice má dokonalou chuť

Ze skořice se vyrábí jemný olej, léčivé tinktury i silice. Její nasládlá chuť zpestřuje nejeden sladký, ale i slaný pokrm. Za tuto vůni a chuť je odpovědný cinnamaldehyd, který se používá při dochucování žvýkaček, bonbónů anebo zmrzliny. Bývá i součástí parfémů a aromat. Je používaný jako insekcid. Vnitřní část kůry je bohatá na silice. Je zajímavé, že květy, listy i větve jsou ideálními produkty pro lisování oleje.

Nejvýraznější využití najdeme v potravinářství, jako dochucovadlo. Skořice je neodmyslitelná ingredience mnoha cukroví, desertů a koláčů. V Asii přidávají skořici i do pokrmů z masa. V Indii smaží kůru v horkém oleji. Co světadíl, to jiné zvyky. Skořice se přidává do léků, které mají nepříjemnou chuť, je tedy skvělým pomocníkem farmaceutického průmyslu. Už jste pili likér anebo víno se skořicí? Je skvělé na zažívání. Své upotřebení našla skořice i v lidovém léčitelství.

Účinky skořice

Tento produkt přírody snižuje krevní tlak a zmírňuje tok krve při krvácení z nosu či při menstruaci. Krevní oběh dává do pravidelného rytmu. Zejména ženy ocení to, že štěpí tuky. Zlepšuje tedy spalování. Působí pozitivně na zažívání a zácpu. Je skvělý pomocník i při průjmu, kolice a nadýmání. Její antibiotické účinky ničí špatné bakterie. Pomůže i při nachlazení a revmatismu.

Skořice přidávaná do kokteilů či smoothies
Optimální denní dávka bývá kolem 3 gramů. Je to množství menší než čajová lžička – optimální množství, vhodné na větší sklenici. Je hlavně důležité si uvědomit, že neplatí, že čím víc skořice, tím lépe.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons