Tymián (Thymus vulgaris)

tymianZázračná rostlina naší planety tymián. Je to přírodní antibiotikum, působí antibakteriálně a pomáhá při střevních problémech. Patří mezi koření, které je hojně využíváno často vitariány.  Vitarián, v porovnání s „masožravcem“, používá hlavně listy a kvetoucí vrcholky. A to jak v čerstvé, tak i sušené podobě (nutné sušit na slunci). „Masožravcům“  je to prakticky jedno, v jaké formě ho konzumují.

Charakteristika tymiánu

Tymián je vytrvalý stálezelený polokeř, původem ze Středomoří (spíše ze západní části). Pěstuje se hlavně ve Španělsku, Itálii, Albánii, Řecku a Francii. Je znám pro svůj typicky silný větvovitěkeříčkovitý růst, hranaté a z části dřevnaté stonky. Dorůstá výšky až 30 cm. Šedozelené listy jsou malého oválného tvaru a zespodu bývají světlejší než na povrchu. V letních měsících kvete fialově nebo bíle. Právě tyto květy velice lákají včely k opylování. Měkké vrcholky se sbírají na počátku květu a lístky slouží k přímé konzumaci a spotřebě kdykoli.

Jedná se velmi rozšířené koření, příbuzné s mateřídouškou. Bohužel se také vyznačuje trošku ostřejší chutí, proto bývá součástí různých směsí s dalšími druhy koření.

Pěstování a obsahové látky

Tymiánu se daří na slunných, sušších a lehčích půdách. Semínka klíčí na světle, proto se musí zasít na povrch půdy a pouze je jemně zatlačit dolů. Existuje mnoho druhů dělících se podle vůní (pomerančové, citrónové), záleží na složení silic. Obsahuje velké množství účinných látek (silice, hořčiny, flavony, třísloviny, aromatické kyseliny, a mnoho dalšího). Využívají se ve farmakologii i potravinářství.

Využití tyminánu

Tymián je úžasné koření, léčivo a hlavně velmi aromatická rostlina. Používá se do zeleninových salátů (i u vitariánů). Čerstvé větvičky tymiánu se také používají při přípravě dresinků a aromatických olejů. Bylinková koupel, povzbuzující organismus, je něco naprosto úžasného (do gázy nebo hrubého plátna navažte několik snítek bylinky, a pak tento tymiánový šáteček pověste na vodovodní kohoutek a nechte přes něj protékat teplou vodu). Regeneruje totiž buňky pleti.

Tymián jako léčivo

Tymián je znám pro své antibakteriální účinky. Silice tymiánu podporuje vylučování vnitřních sekretů a napomáhá odkašlávání. Účinně působí proti nadýmání, průjmům i při zánětech zažívacího traktu. Tymián je považována za jednu z nejsilněji působící rostlinnou antiseptickou drogu, která je účinná v boji s bakteriemi, plísní, střevními prvoky a parazity. Nachlazení, bolest v krku, kašel či infekce v ústech nemá díky tymiánů žádnou šanci. Je považován za vynikajícího pomocníka při dezinfekci vašich plic a také napomáhá při infekcích močových cest i močového měchýře. Podporuje tvorbu bílých krvinek (zvýšená odolnost organismu) a stimuluje krevní oběh. Účinkuje také jako diuretikum (vylučování vody a elektrolitů v moči).

Dá se použít jako kloktadlo, k inhalacím, ústní voda a čerstvá nať se dá použít při poštípání hmyzem. V kosmetickém průmyslu se využívá na ústní kosmetiku. Aromaterapie s tymiánem je úžasný zážitek. Jako čaj by se měl pít s určitou mírou (možnost způsobení zdravotních komplikací).

Jde také o velmi účinné antibiotikum, které se dá vypěstovat doma na zahrádce. Jako antibiotikum pomáhá léčit horní cesty dýchací, angínu či astma. Užívá se však i při léčbě cukrovky a revmatismu. Při depresích se doporučuje tymián nacpat do polštáře (pohladí na duši i na těle).

Tymián v kuchyni

Koření je převážně tvořené sušenými větévkami s listy a květy nebo odtrhnutými listy. Sklízí se nať a to na počátku kvetení. Společně s bobkovým listem je součástí bylinkové kytičky bouquet garni. Tymián je velmi výjimečné koření i oblíbená bylinka. Jako přísada do pokrmů i jako lék je nedílnou součástí nejedné domácnosti.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons