VEGEFEST Praha 27. – 28. září 2014

Ve dnech 27. – 28. září 2014 proběhne na pražském Vyšehradě čtvrtý ročník Vegefestu, foodfestivalu pro pět smyslů.

Festival vznikl před čtyřmi lety spojením dvou témat, které zaměstnvají lidskou pozornost od nepaměti.

vegefest_2014

Vegefest Praha 2014 – foodfestival

Prvním je stravování, jehož podstatnou součástí je strava vegetariánská, která  je v současnosti lidem bližší, než se na první pohled může zdát, zejména proto, že podstatnou částí jídelníčku  většiny lidí na Zemi je strava rostlinného původu.

Druhým tématem, které je patrné z podtitulu, je našich pět smyslů. Smysly využíváme k poznání světa okolo nás a umění jejich využití spoluurčuje kvalitu většiny prožitků. Poslaním festivalu je nabídnout lidem možnost setkání na hezkém, dobře dostupném místě v přírodě, ve společnosti pestrého jídla, pití, zábavy a nových informací ze světa nezatíženého nadbytečnou komercializací, která současný moderní svět na mnoha úrovních prostupuje. Pražský Vyšehrad nabízí takové místo před Starým Purkrabstvím, blízko úchvatného výhledu na řeku a pražskou část Podolí.

Program festivalu bude rozdělen na několik základních částí:

Gastronomický program tvoří základní pilíř festivalu. Je tvořen nabídkou restaurací a provozoven, které mají na svém jídelníčku speciality bez masa, zajímavé buď svým původem, přípravou použití nebo prezentací – návštěvníci budou moci ochutnat pokrmy vegetariánské, veganské i vitariánské. Tyto speciality jsou většinou připravovány rovnou na místě, takže návštěvník má přehled o tom, z čeho se jídlo skládá a jak se připravuje.

Součástí hlavního programu budou přednášky na témata s vegetariánskou problematikou, náhledy na postupy tepelného zpravování sezonních potravin a postupy přírodního zpracování surovin tak, aby nejen prospívaly zdraví, ale take dobře chutnaly a ukázky přípravy jídel ve festivalovém showroomu. Letos poprvé bude zařazeno také promítání dokumentů s tématikou udržitelného životního stylu.

Doprovodný program bude složený z aktivit pro děti i dospělé. Součástí víkendové nabídky budou koncerty, dětská divadelní představení, bubenický workshop, strom přání, kruhy zpěvohraní s možností zapojení pro všechny, kteří budou chtít program vytvářet, masážní stan, dětský koutek, ranní meditace na hradbách, čajovna s posezením.

Další částí programu je nabídka festivalové tržnice, kde budete moci zakoupit sortiment potravinářského i jiného zboží z oblasti zdravého životního stylu. Srdcem festivalu je šapitó, místo setkávání a hlavního dění, které odráží naši víru, že má smysl dělat pouze to, k čemu nás vede srdce a pocit vnitřní radosti a naplnění, protože pouze z tohoto místa se můžeme dělit s ostatními.

Předešlé ročníky nás přesvědčily o tom, že není zájem pouze o kvalitní jídlo a pití ve spojení se zábavným a vzdělávacím programem, ale take o  propojení a sdílení okamžiku. Lidé vnímají, že jsou součástí jednoho celku, který všichni spoluvytváříme a jsme za něj i za sebe zodpovědní. Vegefest si klade za cíl propojit s pomocí všech pěti (či šesti 🙂 smyslů inspiraci, zábavu, odpočinek, vděčnost a uvědomění si vlastní role na Zemi. Netušíme, zda festival někdy oslaví 10 let, nebo zda letošní ročník není poslední.  Proto neváhejte a přijďte s námi ochutnat pestrou neopakovatelnost svatováclavského víkendu, poděkovat za hojnost a pestrost jídla, které nám dává naše planeta a užít si dny v oslavě BYTÍ jen tak.

Těšíme se na setkání,

Honza a Tereza Dlabalovi

www.vegetarianskyfestival.cz

 

Vegefest2014

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons