Vitariáni a vegetariáni v jiných zemích

svet-zeleninaI když je vegetariánství u nás známo a vitariánství do podvědomí mnoha lidí pomalu proniká, rozhodně není tak silně rozšířeno, jako třeba ve východních zemích, obzvlášť pak ortodoxně založených vírách.

Vegetariáni v historii

Málokdo ví, že životní styl, kdy lidé jedí pouze zeleninu a dále nic, kvůli čemu byla zabíjena zvířata, tedy vegetariánství, bylo silně rozšířeno v Evropě již před mnoha lety. Souvisí to vždy s nadvládou určitých národů, obvykle kočovníků z východu. Mluví se sice o vegetariánech, ale vzhledem k tomu, že většinou stejně konzumovali pouze syrovou zeleninu a ovoce, pak je možné hovořit o vitariánech.

Etický postoj

První myšlenka stravování se vegetariánsky vznikla někdy v šestém století již před naším letopočtem ve starověkém Řecku a Indii. Tehdy se usuzovalo, že zabíjet živé tvory kvůli potravě je nemístné a nevhodné, až hrůzné. Sobecký postoj, kdy člověk pro své vlastní potěšení zabije živé zvíře, byl najednou na světě a získal si své příznivce.

Buddhismus a hinduismus

V současném světě, konkrétně východní části, je hojně rozšířeno náboženské vyznání buddhismus, hinduismus a méně známý džinismus, které se drží zásady ahinsá, tedy morální a náboženské zásady, která vyznává úctu ke všemu živému. Tudíž ten, kdo jí maso silně tyto důležité hodnoty popírá.

Vegetariánství v Evropě

I Židé a Křesťané dříve odmítali maso, ale během vývoje, zejména pak s rozšířením Římské říše v Evropě, celé vegetariánství tak nějak zaniklo. Mnozí jej sice i dále vyznávaly, ale přece jen to již nebylo tak masivně, jako v dřívějších letech.

Návrat vegetariánství

Tak zvaná renesance vegetariánství v Evropě se objevila v devatenáctém stolení v Anglii, kdy byla dokonce založena vegetariánská společnost a později i vegetariánská unie. V současné době má poměrně dost členů a obzvlášť v posledních letech se ve státech severní Ameriky a evropských zemích stále více rozšiřuje jak vegetariánství, tak i moderní vitariánství.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons