Země zaslíbená pro vegetariány? Indie

indicka-stravaVitariáni nebo vegetariáni v jiných zemích (jaké jsou kultury, jak se stravují… hinduismus, buddhismus)

Země zaslíbená pro vegetariány? Indie

V kterých částech světa a konkrétních státech, žije nejvíce vegetariánů? A ve kterých známých státech jich žije naopak méně?

Evropa

První vegetariáni žili a šířili své názory v Evropě v šestém století před naším letopočtem, ve Starověkém Řecku (například známý matematik Pythagoras). S rozšířením vlivu Starověkého Říma ale vegetariánství na dlouhou dobu z Evropy takřka vymizelo. Ve středověku nejedli maso někteří křesťanští asketičtí mniši, ryby ale pojídali.

Návrat k vegetariánství přinesla renesance, ještě více vegetariánů se pak v Evropě objevilo v 19. století (kdy vznikla i první Vegetariánská společnost – v roce 1847) a popularitu získává vegetariánství v Evropě i ve 20. a 21. století.

Nejvíce vegetariánů žije v současnosti v Evropě pravděpodobně v Itálii – až 10% populace (zdroj: Wikipedie).

Italové milují těstoviny, zeleninu a sýry.

Ve Švýcarsku žije 9% vegetariánů (zdroj: Wikipedie). Nejvíce v německy hovořících částech země.

V Německu a Rakousku žije 7 až 9% vegetariánů (zdroj: Wikipedie). Využívají rozsáhlou síť bezmasých restaurací a specializovaných obchodů a obchůdků.

Velké Británii žije 5% vegetariánů (zdroj: Wikipedie). Britové byli a jsou v úzkém styku s indickou kulturou, kde je vegetariánství rozšířené. Ve svých obchodech se také mohou spolehnout na kvalitní a jasně viditelné označení vegetariánských potravin.

Ve Španělsku, Nizozemí a Rumunsku žijí 4% vegetariánů (zdroj: Wikipedie a www.vegetarian.cz).

V Belgii a ve Francii žijí 2% vegetariánů (zdroj: Wikipedie).

V České republice žije přibližně 1 až 2% vegetariánů

(zdroj: Wikipedie).

 svet-zeleninyUSA

Ve Spojených státech amerických žijí přibližně 4% vegetariánů (zdroj: CNN). Americká kultura je silně vázána na zabíjení zvířat a pojídání masa (dobývání Divokého západu, chov skotu…), přesto i zde vegetariánství získává oblibu a existuje rozsáhlá síť specializovaných restaurací a obchodů pro vegetariány.

Indie

V Indii se zrodilo vegetariánství, spojené s nenásilným vnímáním světa, v šestém století před naším letopočtem. Indové se o stravování začali zajímat především díky svým tradičním náboženstvím: hinduismu a buddhismu.

V Indii žije nejvíce vegetariánů na světě: přibližně 40 % vegetariánů. Je to 70 % všech vegetariánů ve světě (zdroj: Wikipedie). Jiné zdroje ale uvádějí jen 15% až 20% vegetariánů (zdroj: www.vegetarian.cz).

Zajímavost:

všechny v Indii prodávané potraviny jsou ze zákona označené barevným čtverečkem s barevným kruhem uvnitř. Potraviny obsahující maso jsou označené rudou značkou, vegetariánské potraviny značkou zelenou.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons