Vitariánství – jak začít

rodina-vitarianstviJiž jste slyšeli o vitariánství a vitariánech, tedy způsobu výživy, který je založený na přijímání pouze syrové, ne tepelně upravené potravy? Pro někoho je tento způsob stravování se nepředstavitelný, obzvlášť v našich končinách, ale jsou místa na světě, kde prakticky není ani moc jiných možností se stravovat, než právě formou syrové stravy.

Výhody vitariánství

V první řadě je určitě nutné zmínit, že lidé, kteří přešli na zdravý životní styl vitariánství, shodili nadbytečná kila a v současnosti si udržují štíhlou postavu. Dalším pozitivním bodem je, že se pak lidé – vitariáni cítí obecně tak nějak šťastnější, klidnější a vyrovnanější a pro mnohé stále začínající kuchařky je tento styl stravování výhodný v tom, že nikdy nic nespálí.

Jak se začít stravovat formou vitariánství

Když hodláte se syrovou stravou začít, rozhodně to není tak, že prostě přestanete cokoli vařit a máte, jak se říká hotovo. Vhodné je vědět, že přejít na vitariánství není zrovna snadné, obzvlášť pak pro masožravce, ale i vegetariáni se začátkem mívají problém.

Půst jak základ

Úplně nejlepší je začít dvoudenním půstem. Jelikož tělo nedostává živiny, je vhodné začátek načasovat na volný víkend, kdy víte, že nikam nemusíte a můžete v klidu odpočívat. Po celou dobu pijete čistou vodu, nanejvýš zeleninové šťávy.

Nejkritičtější období

Následují dva týdny, které mohou být velice kritické a mnoho lidí po této době přechod na vitariánství může vzdát zvláště pokud o tomto přechodu neví. Je to běžné a lidé s tím musí počítat. Budete se cítit unaveně, mnohdy onemocníte. Tělo se totiž v tomto období čistí a napovrch tak vyplynou v minulosti potlačené nemoci. Samozřejmostí je, že po celou tu dobu jíte pouze syrovou stravu, tedy zeleninu a čerstvé ovoce, a pijete čerstvou vodu.

Po dvou týdnech

Budete chtít pořád spát a nebude vám dobře, ale jakmile těchto čtrnáct dnů překonáte, budete svěží a fit. Mezi vitariány se toto období nazývá létáním, kdy máte pocit, že opravdu vzlétnete. Změní se vám chutě a najednou nechápete, že jste dříve jedli tak, jak jste jedli.

Aby to šlo rychleji

K tomu, aby přechod na vitariánství byl snadnější, se doporučuje pořídit si odšťavňovač a pít hodně zeleninové šťávy. Tak se tělo rychleji očistí a dostane do celkové pohody. Rozhodně však nekupujte balené džusy, protože jsou pasterizované obsahují mnoho chemie, která se stylem vitariánství nemá co dočinění.

Latest Comments
  1. msom
    • Winters
    • Mikeš
  2. Wendy

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons