Vitariánství – jak začít
Již jste slyšeli o vitariánství a vitariánech, tedy způsobu výživy, který je založený na přijímání pouze syrové, ne tepelně upravené potravy? Pro někoho je tento způsob stravování se nepředstavitelný, obzvlášť v našich končinách, ale jsou místa na světě, kde prakticky není ani moc jiných možností se stravovat, než právě formou syrové stravy.
Výhody vitariánství
V první řadě je určitě nutné zmínit, že lidé, kteří přešli na zdravý životní styl vitariánství, shodili nadbytečná kila a v současnosti si udržují štíhlou postavu. Dalším pozitivním bodem je, že se pak lidé – vitariáni cítí obecně tak nějak šťastnější, klidnější a vyrovnanější a pro mnohé stále začínající kuchařky je tento styl stravování výhodný v tom, že nikdy nic nespálí.
Jak se začít stravovat formou vitariánství
Když hodláte se syrovou stravou začít, rozhodně to není tak, že prostě přestanete cokoli vařit a máte, jak se říká hotovo. Vhodné je vědět, že přejít na vitariánství není zrovna snadné, obzvlášť pak pro masožravce, ale i vegetariáni se začátkem mívají problém.
Půst jak základ
Úplně nejlepší je začít dvoudenním půstem. Jelikož tělo nedostává živiny, je vhodné začátek načasovat na volný víkend, kdy víte, že nikam nemusíte a můžete v klidu odpočívat. Po celou dobu pijete čistou vodu, nanejvýš zeleninové šťávy.
Nejkritičtější období
Následují dva týdny, které mohou být velice kritické a mnoho lidí po této době přechod na vitariánství může vzdát zvláště pokud o tomto přechodu neví. Je to běžné a lidé s tím musí počítat. Budete se cítit unaveně, mnohdy onemocníte. Tělo se totiž v tomto období čistí a napovrch tak vyplynou v minulosti potlačené nemoci. Samozřejmostí je, že po celou tu dobu jíte pouze syrovou stravu, tedy zeleninu a čerstvé ovoce, a pijete čerstvou vodu.
Po dvou týdnech
Budete chtít pořád spát a nebude vám dobře, ale jakmile těchto čtrnáct dnů překonáte, budete svěží a fit. Mezi vitariány se toto období nazývá létáním, kdy máte pocit, že opravdu vzlétnete. Změní se vám chutě a najednou nechápete, že jste dříve jedli tak, jak jste jedli.
Aby to šlo rychleji
K tomu, aby přechod na vitariánství byl snadnější, se doporučuje pořídit si odšťavňovač a pít hodně zeleninové šťávy. Tak se tělo rychleji očistí a dostane do celkové pohody. Rozhodně však nekupujte balené džusy, protože jsou pasterizované obsahují mnoho chemie, která se stylem vitariánství nemá co dočinění.
Vložit příspěvek
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Super clanek, chcela by som sa opytat po pôste chcem prejst hned len na zivu stravu-kolko denne si mam dat? kedze k zelenemu nemam super vstach este (nikdy som ani moc nejedla zeleninu) ako mam vediet kolko si dat 1 den aby som mala v tele dostatok zivin a podobne? pocula som od jednej osoby zejedavala malo a tak telo nemalo dostatok vselijakych latok a bola chora a ani krvne testy nemala velmi dobre :-/
Zdravím msom, abych vám zkusil odpovědět… Kolik si máte dát zeleniny 1 den aby ste měla dostatek živin? Tak aby ste se cítila nasycená dostatečně. Jednoduchá odpověď že? :)) Jinak abych to trochu rozvedl, zkuste se naučit naslouchat svému tělu a jeho odpovědím které přicházejí ve formě pocitů. ☺ Vy určitě nechcete cíleně hladovět, nemusíte se vůbec bát jíst více… Tedy resp: více zeleniny, ovoce. Když sníte kilo paprik (6 paprik cca) určitě se nic nestane, ba naopak 🙂 Pokud budete jíst málo, logicky nebude mít tělo z čeho brát, bude si brát ze zásob… Až dojdou na hranici i ty zásoby, víte co se stane … 😉 Pokud máte konkrétnější a specifičtější otázky můžete mne kontaktovat mailem 🙂
Winters ☺
Zdravím, doporučuji si přečíst o nějaké knihy na toto téma. Tato kniha je velmi dobrá. Přikládám link http://www.vitarianstvi.cz/12-kroku-syrove-strave-bible-rawaky-1715/.Je potřeba mít i nějaké znalosti.
Zdravím všechny 😀
Msom, já začala postupně, ale každý jsme individuál. Winters má určitě pravdu v tom, že je důležité naslouchat svým pocitům. Rozhodně ale doporučiju dopoledne pouze ovoce, na oběd buď hodně ovoce nebo zeleninový salát, namáčej ořechy, jsou výborné na svačinku i na chuť ( ale všeho s mírou) , pak zeleninu, zeleninové raw polévky,sušené placky, namáčej a nakličuj slunečnicové, dýňové semínky atd…. a hodně pij. Zajdi si do zdravé výživy a zkus si koupit semínka přímo na nakličování…..začínej postupně, zkoumej, zkoušej. Časem zařaď ječmen i chlorellu…….a tak bych mohla psát dál. Takže prostě začni 🙂 Nic není špatně. Wendy