Doporučená denní dávka (DDD)

Doporučená denní dávka (DDD) nebo anglicky „tabulka“ určuje množství základních živin, které jsou považovány v souladu s aktuálním stavem vědeckého poznání za dostačující pokrytí denní potřeby  jakéhokoliv zdravého člověka. Faktory, které ovlivňují přísun základních živin jsou: věk, pohlaví, těhotenství a kojení, nemoci, pravidelné léky,
zvýšená konzumace alkoholu, kouření.

Doporučená denní dávka (DDD)

Podívejte se na přehlednou tabulku, která vám pomůže ukázat potřeby vašeho organismu. Doporučená denní dávka vitamínů, minerálů a tuků může být rozdílná v různých zemích světa. Proto berme v potaz, že lidé žijící v Evropě nemusejí mít stejné potřeby jako lidé žijící v Japonsku anebo na Sahaře. Doporučená denní dávka se tedy může výrazně lišit.

Pokud bychom chtěli porovnávat potřebné živiny a vitamíny Itala s Čechem a Angličanem, jsou si více podobné než ty Eskymákovy. Vědci neustále zkoumají a bádají nad zlatým středem v tomto oboru, ale není pevně a striktně přijat. Jedno je jisté, v oblasti tuků, se vědci shodují na tom, že s ním můžeme nahradit i 33 % lidské energie. Zbytek tvoří svými 10% nasycené mastné kyseliny.

Vitamíny a minerální látky a jejich doporučené denní dávky/DDD podle vyhlášky číslo 450/2004 Sb. a novely 330/2009 Sb.

Název látky Jednotka Množství (2009)
Vitamín A μg 800
Vitamín B1 – Thiamin mg 1,1
Vitamín B2 – Riboflavin mg 1,4
Vitamín B3 – Niacin mg 16
Vitamín B5 – Kyselina pantothenová mg 6
Vitamín B6 – Pyridoxin mg 1,4
Vitamín B7 – vitamín H|Biotin μg 50
Vitamín B9 – Kyselina listová μg 200
Vitamín B12 – Kobalamin μg 2,5
Vitamín C mg 80
Vitamín D μg 5
Vitamín E mg 12
Vitamín K μg 75
Chrom μg 40
Jód μg 150
Mangan mg 2
Měď mg 1
Draslík mg 2000
Fosfor mg 700
Hořčík mg 375
Selen μg 55
Vápník mg 800
Zinek mg 10
Železo mg 14

Jezte tak, aby se vaše cítilo dobře a mělo dostatek vitamínů, minerálů, mastných kyselin, proteinů a jiných zdraví potřebných látek. Pokud si nevíte rady, inspirujte se v tabulce anebo se poraďte s odborníkem. Jestliže vás zajímá zdraví celé rodiny, informujte se a zlepšete si tak požitek z jídla.

Darujte svému metabolismu skvost, kterým se vám bohatě odvděčí. Skvělým zažíváním, štíhlou postavou, vítězstvím nad nemocemi a dlouhověkostí.

Show Buttons
Hide Buttons