Syrovátka aneb mléčné sérum

neni-rawSyrovátka je žlutozelená tekutina, která zbude po sražení mléka. Říká se jí také mléčné sérum. Mléko se úmyslně nechá srazit, až nakonec vznikne tuhá část, zvaná kasein, neboli tvaroh. Krom tvarohu vznikne i tekutá část. A právě tato tekutina je syrovátka.

Jaké je využití syrovátky

Možná by se dalo říci, že se jedná o jistý druh odpadu, ale to je velký omyl. Syrovátka je totiž vašemu tělu velmi prospěšná. Užití je vnější i vnitřní. Dá se kombinovat obojí.

  • Vnitřní užití

Syrovátka zlepšuje látkovou výměnu a snižuje cholesterol. Pokud chcete snížit svou nadváhu, pak zcela určitě vyzkoušejte tento produkt. Mohou ji konzumovat i těhotné, protože nesnižuje hladinu vápníku a dokonce i odvodňuje. Upravuje metabolismus a odvádí toxické látky z organismu. Navíc podporuje funkci a činnost ledvin. Jde o nízkokalorický nápoj i potravinu, který dodává tělu důležité minerály. Dokáže i zabraňovat zánětům žaludku, střev a podporuje tvorbu střevní mikroflóry.

  • Vnější užitísyrovatka

Jelikož má syrovátka protizánětlivé účinky, je vhodná pro citlivou pleť. Každodenním užíváním se snadno zbavujete akné i nespecifických dermatóz. Napíná pokožku, prokrvuje ji a zároveň i vyhlazuje. Protože reguluje pH, může sloužit i jako úžasná přísada do koupelí. Využívá se také při ekzémech a lupence (jako pití i jako koupel). Mnozí si ze syrovátky vyrábějí i různé pleťové masky, protože udržuje kyselou ochranu povrchu těla.

Jaký je vzhled a obsah syrovátky?

Syrovátka vypadá jako bílý prášek a po rozpuštění v horké vodě si ji leckdo snadno splete s mlékem. Obsahuje však kromě vody i laktózu (mléčný cukr) a syrovátkovou neboli sérovou bílkovinu, ve vodě rozpustné vitamíny a minerály. Obsahuje také velmi důležitou bílkovinu laktoferin, která je schopná vázat a přesunovat v těle železo. Prakticky zvyšuje vstřebávání železa.  Syrovátka obsahuje vitamíny B1, B2, B6, B12, C a E.

Z minerálních látek jde hlavně o vápník, sodík, hořčík, fosfor, draslík a zinek. Další vitamíny jsou niacin a biotin. Jeho součástí jsou také bílkoviny a tělu prospěšné kyseliny, jako kyselina listová a pantotenová (vitamíny skupiny B). Dále je to pak leciton a L-karnitin či ovesná vláknina. Syrovátka dodává tělu velmi důležité živiny. Bílkoviny pomáhají vašemu trávení a ovesná vláknina zase dodává pocit sytosti po jídle. L-karnitin zase pomáhá odbourávat tuky.

Nejčastěji se setkáváme se sušenou podobou syrovátky. Sušená syrovátka je vedlejší produkt při výrobě sýrů nebo tvarohu. Obsahuje 10 – 13 % bílkovin, asi 15% tuku, 77% laktózy a 7 – 9% minerálních látek. Velmi často ho využívají i začínající sportovci. Díky bílkovinám obsaženým v sušené syrovátce mají dobrou stravitelnost a rychle se v těle i vstřebává. Tělo dokáže využít asi ½ na obnovu svalových vláken a druhá polovina poslouží jako zdroj další energie.

Jaké jsou rizika?

Problém může vyvstat v okamžiku, pokud je někdo náchylnější na nesnášenlivost laktózy nebo alergici. Laktóza je totiž alergizující mléčný cukr. Větší množství solí je zase nebezpečné pro lidi, kteří mají problémy s ledvinami. Pokud se dobře nerozmíchá sušená podoba ve vodě, může způsobovat i průjmy.

Krom sušené syrovátky se lze setkat i se syrovátkovým nápojem zvaným Sydora. Jde o kozí syrovátku, jež oplývá vysokou biologickou hodnotou. Skládá se ze 60% kozí BIO syrovátky a 40% jablečného BIO moštu. Díky tomu, že obsahuje vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, vitamínů skupiny B a vápník, má pozitivní vliv na stavbu zubů a kostí. Zbavuje organismus škodlivých látek a spaluje tuk v podkoží.

Závěrem: Nemylte se však. Syrovátka se nejen pije či maže. Dá se také používat i v kuchyni. Je nejen prospěšná ve velké míře vašemu zdraví, ale i zkvalitňuje váš život. Netrpíte většími zdravotními komplikacemi a vaše váha se vám bude dozajista velice líbit. Budete celkově spokojeni samy se sebou.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons