Bazalka vonná (pravá)

bazalkaLeckdo z vás ve své kuchyni používá tuto úžasně vonící bylinku. Nejenže provoní váš domov, ale je i zdraví prospěšná. Bazalka vonná se odborně nazývá Ocimum basillicum. A právě tato bylinka je oblíbená ve vitariánské stravě.

Vitariáni ji používají ke kořenění zeleninových salátů a vždy ji přidávají jako poslední z ingrediencí. Jemná chuť těchto bylinek totiž velmi rychle vyprchává. Navíc vitarián lístky bazalky nekrájí, ale natrhá si je na drobné kousky.

Bazalku lze pěstovat i doma. Nemylte se však, bazalku používají vitariáni i každý, kdo má rád bylinky.

Něco o bazalce – charakteristika

Bazalka pochází z Indie a bývá jednou z hlavních  přísad v jihoevropských kuchyních. Rodem tato rostlinka spadá do čeledi hluchavkovitých a ví se o více než 50 druzích. Některé tyto druhy jsou velmi rozšířené v Africe a Jižní Americe, jiné i po celém světě. Nejčastěji se však pro různé účely využívá pouze 7 druhů.

Bazalka patří mezi stálezelené rostliny nebo keře s aromatickou vůní. Bývá dokonce větší část této rostliny porostlá chloupky. Dorůstá do výšky 20 – 60 cm, její listy jsou vejčitého tvaru a květy jsou bílé.  Většina druhů bazalky obsahuje ve svých listech určité malé procento oleje. Bazalkový olej tedy obsahuje hlavně linalol, estragon a kafr. Tento olej se však získává i ze semen lisovaných za studena.

Pěstování

Tato bylinka, nebo chcete – li koření, se pěstuje hlavně v teplých, slunných a chráněných polohách (především v teplém středomořském podnebí). Potřebuje nejméně 5h slunečního svitu denně a teploty nad 10 stupňů v dobře odvodněných půdách.  Lze pěstovat i u nás na zahrádkách. Semena se vysévají v březnu do pařeniště. V květnu se poté rostlinky přendají na záhonky nejlépe po dvou rostlinách ve vzdálenosti asi 30 cm od sebe. Vyhovuje jim hlavně půda kyprá a bohatá na živiny.

Využití

Bazalka se využívá na olej, jako koření v kuchyni (v gastronomii) a  pro okrasné účely. Stejně tak má využití i v náboženství. Mladé lístky jsou vhodné k přípravě salátů a v sušené podobě jako koření do polévek a omáček. Silice získávané z bazalky je používána při výrobě voňavek.  Také se hodí ke všem druhům pokrmů z rajčat. Proč? Protože je bazalka známá pro svou typickou jemnou chuť.

Je úžasná, samostatně i ve směsích, jako součást posilujících aromatických koupelí. No kdo by odolal uklidňující koupeli 1 – 2 x týdně?

Bazalka pro zdravé tělo

Bylinka má velmi široké využití ve zdravotnictví. Je hojně oblíbená mezi kojícími maminkami, protože podporuje tvorbu mateřské mléka a chuť k jídlu. Zvyšuje bazalka-stulžaludeční činnost (snižuje napětí hladkého svalstva trávícího traktu a zvyšuje vylučování trávicích šťáv). Blahodárně ovlivňuje vaše tělo při nadýmání, léčbě močového systému, průduškovém astmatu a usnadňuje odhleňování.

Mnoho lidí trpící na afty v dutině ústní si bazalku velmi pochvalují. Působí protizánětlivě a mírně i antibioticky. Trpí někdo z vás nespavostí, migrénou, mentální vyčerpaností či některou mírnější formou deprese? Pak rozhodně sáhněte po této bylince. Ona totiž úžasně zklidňuje na duchu i na těle.

Šťáva z bazalky se může kapat do bolavých uší. Odvar je zase skvělý na podporu správné funkce ledvin i na zimnici. Také se velmi osvědčila při prevenci srdeční slabosti nebo astmatu, a to tak, že se inhalují páry vařící se vody s  bazalkou.

Lidé si bazalku stále více oblibují, jako koření při přípravách různých druhů pokrmů. Voní a je zdravá, tak proč po ní nesáhnout, když si ji můžete vypěstovat doma na zahrádce, v čerstvé i sušené podobě. Její jemná aromatická chuť a vůně prostě nemá chybu.

Na co všechno využíváte bazalku vy?

10-ucinku-na-zdravi-bazalka

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons