Pohanka (Fagopyrum esculentum)

pohankaPohanka (Fagopyrum esculentum)

Pohanka setá je jednoletá, teplomilná bylina pocházející pravděpodobně ze střední Asie, odkud se postupně rozšířila do Evropy a USA. U nás se začala pěstovat ve 12. století. Považuje se za nejzdravější obilovinu a obecně potravinu vůbec. Konzumuje se její plod – nažka, jež neobsahuje lepek, proto je vhodná pro osoby trpící celiakií. Má specifickou chuť, která své konzumenty může na první dojem odradit, přesto se z ní dá připravit mnoho chutných pokrmů. Je vyhledávaná především pro vysoký obsah rutinu (dříve označovaného jako vitamin P), který zvyšuje pružnost cév a pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi.

Pěstování:

Pohanka se seje od května do června, má krátkou vegetační dobu (3 až 4 měsíce). Nejvíce se jí daří v provzdušněných, živinami dostatečně zásobených půdách. Důležitá je také poloha výsevu, jelikož je velmi náchylná na polom větrem.

Export a skladování:

Nejvíce je rozšířena v Rusku, Indii, Číně, Japonsku, Polsku, Francii nebo Kanadě.

U nás lze zakoupit i pohanku vypěstovanou v ČR.

Na trhu je k dostání v různých formách: pohankové vločky, loupaná světlá, loupaná, neloupaná, lámanka, kroupy, mouka.

Při nákupu je nutné věnovat pozornost způsobu loupání pohanky, protože mimo mechanického způsobu je loupaná také termicky (při teplotách 200 i více stupňů) její nažky jsou tvrdé, tmavé a neklíčí, tudíž jsou pro syrovou konzumaci nepoužitelné.

Ne vždy se tuto informaci dozvíme z obalu, obecně platí, že pohanka loupaná mechanicky má světlejší barvu.

Obsah látek v plodu:

Vitaminy- (B1, B2 , B6, niacin, cholin, rutin, C a E)

Škrob (55-70% v sušině)

Aminokyseliny (např. lysin, izoleucin, leucin, valin, metionin, cystein, tyrosin, arginin aj.)

Kyseliny (linolová 37-48%, linolenovou 1,9 – 2,8 %)

Vláknina (3-5%)

Minerální látky (vápník, draslík, železo, zinek, měď, selen, mangan)

Rostlinné steroly (sitosterol, compesterol)

Využití:

Plody – v potravinářském průmyslu, v lidovém léčitelství, k výrobě tzv. „ pohankového medu, pohankového čaje, křupek, raw krekrů, müsli, snídaňových směsí, či tyčinek. Dále používají pro výrobu obkladů, či náplní do polštářků.

Natě a výhonků – krmivo pro dobytek, sušené lze využít i v raw kuchyni do polévek, salátů.

Zdraví

  • vhodná pro bezlepkovou dietu
  • při problémech s hemeroidy a křečovými žilami
  • napomáhá redukovat popraskané žilky v oku a obličeji
  • vhodná při zvýšené krvácivosti a při silné a déletrvající menstruaci
  • podporuje snižování hladiny cholesterolu
  • prevence proti ateroskleróze
  • napomáhá detoxikaci organismu
  • posiluje imunitu
  • prevence proti vzniku oparům
  • napomáhá k regeneraci jaterních buněk – odbourávání jaterního tuku
  • při léčbě nechutenství a bolesti hlavy
  • vhodná při zvýšené fyzické a psychické aktivitě
  • napomáhá léčbě žaludečních dvanáctníkových vředů a střevních nádorů
  • doporučuje se v těhotenství a pro starší lidi

Využití v kuchyni:

Pro zachování maximálního množství prospěšných látek je nejvhodnější konzumace v syrovém stavu, tedy namáčenou nebo naklíčenou.

Při snaže potlačit nějaký zdravotní problém, je nutná pravidelná konzumace pohanky (alespoň třikrát týdně). Pro léčbu hemeroidů se doporučuje konzumovat spolu se stravou obsahující větší množství vlákniny, doplněné pitím odvaru z lněného semene.

Neloupaná pohanka se využívá k přípravě čaje a využití ke klíčení do zelených výhonků, neboť slupky jsou značně tvrdé a ostré.

Pohanková nať obsahuje největší množství zdraví prospěšného rutinu, jež napomáhá tělu vstřebávat vitamín C. Zelené výhonky konzumujeme pouze v omezené míře, neboť jsou toxické, díky obsahu látky fagopyrin, která způsobuje hyperfotosensitivitu (reakce pokožky na sluneční záření- zčervená a svědí- tento stav může trvat až několik dní).

Loupaná pohanka- klíčky necháme vyrůst asi do délky samotného semene, pak je používáme do salátů či pomazánek. Máčená- pohankové nažky staří namočit přes noc do studené vody, jíž ráno je krásně změklá. Přebytečnou vodu slijeme (či necháme na cedníku odkapat), přidáme oblíbené ovoce a tak vytvoříme ideální snídani, která dodá energii a i uspokojí chuťové pohárky. Výborná kombinace je s banány, datlemi, skořicí a semínky, ořechy.

TIP:

Pohanka se doporučuje konzumovat hlavně v zimě, neboť prohřívá organismus.

Účinnost rutinu zesílíme tím, že budeme jíst pohanku společně se syrovou zeleninou. Neobsahuje téměř žádný sodík, je proto nejvhodnější ji kombinovat se zelenolistou zeleninou (pro zajištění sodíkodraselné rovnováhy).

 

Show Buttons
Hide Buttons