Účinky bylinek na lidský organizmus

bylinkyUž naše pra-prababičky tvrdily, že na každou nemoc existuje správná bylinka anebo jejich kombinace. Bylinky účinkují na lidský organizmus a pomáhají nejenom v lékárně, ale i v kuchyni: podporují například trávení.

Účinky bylinek aneb mocné zbraně proti neduhům

Je až neuvěřitelné kolik různých vzácných látek jednotlivé bylinky obsahují. Například zdánlivě obyčejný heřmánek lékařský se pyšní dvaceti druhy terpenů (azulen, geraniol, thujon, matricin…), šesti druhy aromatických kyselin (kyselina kumarová, kyselina 2,4-dihydroxybenzoová…), čtyřmi druhy kumarinů (herniarin, umbeliferon…), dvěma druhy steroidů (sitosterol, stigmasterol), čtyřmi druhy flavonoidů (apigenin, luteolin…), čtyřmi druhy sacharidů (fruktosa, glukosa…), osmi druhy glykosidů (apigenin-7-(6″O-acetyl) glukosid, apigenin-7-glukosid…) a třemi druhy  vitamínů (kyselina askorbová, niacin, thiamin).

Co je na co? Účinky bylinek na organizmus a rady při konkrétních potížích – stručný přehled

Bylinky na pročištění pleti:

Heřmánek, kostival, střapatka, bezový květ, přeslička, květ jasmínu, kontryhel, levandule, meduňka, lipový květ, marigold, proskurník lékařský, tužebník jilmový, máta peprná, rozmarýn, šalvěj lékařská, mydlice, třezalka tečkovaná, řebříček…

koprivaBylinky pro detoxikaci:

Kopřiva, smetánka lékařská, sedmikráska, šťovík, česnáček…

Bylinky, které pomáhají s ženskými problémy při těhotenství (záněty, výtoky…):

Lékořice, maliník, kotvičník zemní, penízovka…

Bylinky na bradavice:

Vlaštovičník, česnek…

Bylinky pro účinné trávení:

Zázvor, fenykl, koriandr, kopr, muškát…

Bylinky podporující růst vlasů:

Aloe vera, rozmarýn, lopuch, dobormysl, přeslička polní..

Bylinky podporující růst svalové hmoty:

Kotvičník zemní…

Bylinky na léčbu zácpy:

Krušina olšová (pozor na dávkování!), fenykl, lnice, černý bez…

Bylinky pro suché oči (podporují tvorbu slz):

Len, pupalka…

Bylinky pro upevnění imunity:

Tymián, máta, šalvěj, meduňka, rakytník, žen šen..

Bylinky na kocovinu:

Heřmánek, máta, zelený čaj, kopřiva…

Bylinky proti stresu:

třezalka, kozlík lékařský meduňka, chmel, mučenka..

Bylinky na hubnutí:

zelený čaj, yerba maté, guarana, kopřiva, zlatý kořen – rozchodnice..

P. S. Výčet je pouze informativní. Jak se má konkrétní bylinka užívat a v jakém množství, vám poradí v lékárně anebo ve specializovaném obchodě zdravé výživy.

Než se rozhodnete sami léčit bylinkami, poraďte se určitě s odborníky a vyhledejte si i potřebné informace na internetu. Mnohé, zdánlivě nevinně vyhlížející rostlinky, vám totiž mohou i vážně ublížit.

Například odvar z nati třezalky tečkované, který pomáhá jako účinné antidepresivum proti úzkostným stavům, může v kombinaci s dalšími látkami způsobit tzv. „manickou rozjařenost“. Je dobré užívání jedné bylinky obměňovat anebo na pár týdnů vynechat. Na každého působí bylinky jinak.

V těhotenství vám mohou uškodit tymián, majoránka, sedmikráska, divizna, podběl i šalvěj. Zázvor (který prokrvuje) dokáže dokonce vyvolat předčasný porod!

Show Buttons
Hide Buttons