Citron není jen do čaje!

citronStojí pár korun, v lednici nezabere příliš místa a přitom je tak úžasný! Kdyby se ve světě ovoce udílely ceny, dostaly by tu za všestrannou pomoc určitě citron! Osvěží, neurazí. Už se vám sbíhají sliny?

Kosmetická stránka

Podíváme se do světa kosmetiky. Nevěříte, že by zde byl k něčemu prospěšný právě citron? Mýlíte se. Pokud máte například problém s mastnou pletí, jistě bojujete s rozšířenými póry, černými tečkami a stále hledáte recept, jak vaši pleť zmatnit. Tento problém bývá hlavně u dospívajících dívek – je to vliv hormonů, kterými v pubertě naše tělo přímo přetéká.

Péče o pleť

Pokud s mastnou pletí bojujete různými farmaceutickými přípravky, často mohou být až příliš agresivní a vaše pleť bude vysušená. Myslíte si, že jste vyhráli, ale je to paradoxně prohra. Vaše pleť se začne bránit a bude mazu produkovat více.

Pleť můžete zmatnit a zároveň zbavit odumřelých buněk jednoduchým domácím peelingem. Stačí dát do misky cukr krystal (dle potřeb) a do něj vymačkat nejméně polovinu čerstvé citronové šťávy. Šťáva obsahující kyseliny zredukuje maz, cukr potom zjemní vaši pleť. Stačí jen krouživými pohyby masírovat obličej touto „hmotou“. Hlavně pozor na oči a okolí očí! Cukr je příliš hrubý, mohl by tedy jemnou pokožku očního okolí zranit. Citron by vám v očích mohl nadělat také neplechu.

Péče o vlasy

Citronovou šťávu můžete využít také v případě, máte-li mastné vlasy. Samotnou citronovou šťávu, nejlépe opět čerstvou, vmasírujeme do pokožky hlavy – nemusíme ji nanášet na celou délku vlasů. Vlas není mastný sám o sobě. Maz se produkuje u kořínků, které jsou v pokožce! Dobré je nechat chvíli citron působit, poté vlasy umyjte šamponem, který běžně používáte.

Masky na pleť, peelingy nebo masky na vlasy lze z citronu udělat na mnoho způsobů a míchat s různými jinými produkty, které běžně máte doma. Např. můžete k citronové šťávě s cukrem přidat kapku olivového oleje. Když potom jemně a hlavně opatrně hmotu nanesete kolem očí, budete tak přírodní cestou bojovat s vráskami. Citron také bělí a posiluje nehty. Využití v kosmetice najde opravdu hojné, přitom stojí pár korun.

Citrón přece jen patří i do jídla

Citronovou šťávou zjemníme, osvěžíme a oživíme chuť například zeleninového salátu, pomazánky či dortů. Jestliže rádi jíte rukama a máte problém s tím, že vám poté zapáchají, stačí citron vymačkat do dlaní. Zápach bude pryč!

V létě vás citron určitě skvěle osvěží – plátek citronu ve vodě udělá své, budete se cítit lépe, než kdybyste vypili vodu samotnou. V zimě potom citron můžete přidat do čaje, což jistě každý zná – je to bojovník proti nachlazení, chřipce. Totiž fakt, že citron obsahuje spoustu vitamínů, je pravdivý, není to fáma. Citronová šťáva posiluje imunitu, pomáhá odstraňovat z těla škodlivé látky – ve větším množství může být močopudný. Škodliviny z těla dostáváme mimo jiné také formou moči.

Ať už tedy uděláte osvěžující voda s citronem, nebo si užijete chvilku s peelingem z citronové šťávy, nikdy si tím neublížíte. Dokonce citron mohou ženy využít v případě oddálení menstruace. Citronová šťáva může, ale také nemusí oddálit menstruaci, a může ji také udělat méně bolestivou. Ne u všech žen to ale funguje.

Přesto, že je citron prospěšný pro náš organismus, měli byste si dávat pozor nejen u něj, ale také např. u pomerančů na hypervitaminózu. Jde v podstatě o předávkování – v těle se nahromadí množství vitamínů, které samo nezvládá. Tento stav není samozřejmě jen z citronů, u kterých ani není takové nebezpečí. Mnoho lidí totiž stále přes jeho svěžest a všestrannost má chuť samotného citronu spojenou s kyselým výrazem v obličeji, proto vítězí například kombinace se sklenkou vody.

Do jakých jídel či nápojů používáte citron? Napište nám.

 

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons