Gazpacho – polévka z lednice

DSCN5895

Léto nás vybízí k jinému životnímu stylu.

Teplé počasí přirozeně nutí (i zaryté nevitariány) k odlehčení jídelníčku, zvlášť k větší konzumací ochlazující zeleniny a ovoce.

Jak jinak, než ze slunné Itálie, kde o letní počasí nemají nouzi, pochází geniální recept na studenou polévku gazpacho, která se podává nejlépe dobře vychlazená.

Jaký je přesný recept gazpacho, to nevím, ale mě se po několika pokusech a omylech osvědčila tato kombinace, která je skutečnou souhrou chutí.

Samozřejmě tato polévka gazpacho by se jindy než v létě dělat neměla, víc než kdy jindy je kladen důraz na kvalitu zeleniny, především rajčat, která nejlépe dozrávají právě v letním slunečném počasí.

Ty z vlastní zahrady nebo od farmářů v plné sezóně mají jedinečnou a bohatou chuť, díky které je gazpacho polévka chuťově výrazná, sytá a uspokojující.

DSCN5892

Asi nemusím zmiňovat, jak velkou vitaminovou bombou tato lahůdka (gazpacho) je a jak vám po tom přívalu nutričních látek zčervenají tváře jako rajčata 🙂

V téhle mojí raw gazpacho variantě budete potřebovat asi 10 minut na přípravu zeleniny, 2 minuty na rozmixování a další 2 na servírování.

Ingredience na 2 porce:

 • 6 rajčat
 • 1 červenou papriku
 • ½ okurky hadovky
 • 1-2 stroužky česneku
 • 1 menší cibule (ještě lépe šalotka)
 • 1 malinká sušená chilli paprička (nasekaná na úplně drobno)
 • Pepř, sůl
 • 30ml olivového oleje (+ na ozdobu)
 • Čerstvá bazalka na ozdobu

DSCN5896

Postup přípravy Gazpacho:

 1. Nejdříve si spaříme rajčata (pokud trváte na striktně raw variantě, můžete tento krok vynechat, ale rajčata budou ve vařící vodě pouze 2-3 minuty, takže k nějakým velkým nutričním ztrátám patrně nedojde).
 2. Dáme vařit hrnec s takovým množstvím vody, aby v ní rajčata později byla ponořená. Rajčata nakrojíme podélně 2 dlouhými řezy, které se křižují. V momentě, kdy nám voda začne vřít, hodíme rajčata do hrnce. Necháme asi 2 minuty (nebo dokud neuvidíme, že se slupka v řezech začíná odlupovat) a vyndáme z hrnce.
 3. Nyní rajčata oloupeme.
 4. Do mixéru hodíme spařená rajčata, nakrájená na větší kusy, očištěnou nakrájenou papriku, nakrájenou okurku hadovku (necháme asi 2 kolečka stranou na ozdobu), česnek, cibuli (necháme kolečko na ozdobu), chilli papričku, pepř, sůl a olivový olej.
 5. Vše dobře rozmixujeme, pokud je polévka příliš hustá, můžeme přidat trochu vody.
 6. Před servírováním necháme chvíli vychladit v ledničce.
  Potom nalejeme do misek, pokapeme olejem a dozdobíme okurkou a cibulí nakrájenými nadrobno a lístky bazalky.
 7. V jedné italské restauraci, jsem měla gazpacho jako takový před-předkrm, a byl podáván ve štamprli (jak se to řekne správně? Panák?) s celerovým stonkem. Tak to je taková alternativa, jak gazpacho naservírovat trochu zajímavěji.

Pokud nechcete nic zmeškat, koukněte i na recepty Hada a Lamy.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons