Vyvážená strava – pomoc při překyselení

paleni-zahy-2Mnoho lidí sužuje jedno velmi nemilé a hlavně nepříjemné „onemocnění“. Takovýchto onemocnění, které ztrpčují a znepříjemňují život téměř celému lidstvu, existuje opravdu velice mnoho. Toto je však pouze jedno z těch, při nichž máte doslova pocit, jako byste hořel/a zevnitř. Řeč je o „pálení žáhy“, odborně nazývané„pyróza“.

Co je pálení žáhy

Jedná se o zpětný návrat žaludečních šťáv do jícnu. Velmi silně kyselé žaludeční šťávy dráždí sliznici jícnu a na základě toho dochází k nepříjemnému pocitu „pálení žáhy“. Když se žaludeční šťávy dostanou do jícnu, dochází k pálení. Dá se také říci, že může jít i o „neúplné zvracení“, protože se natrávená potrava a žaludeční kyseliny vrací zpět ze žaludku do jícnu.

Odborný název „reflux“ znamená, že se část žaludečního obsahu vrátí do jícnu a pak se samovolně vrátí zpět do žaludku. Tento jev nastává v důsledku toho, když bude nedostatečně funkční svěrač mezi jícnem a žaludkem (česla). Pokud se potýkáte s pálením žáhy pouze v ojedinělých případech, není nutno tomu přisuzovat velký význam. V případě, že se reflux opakuje příliš často, je potřeba vyhledat lékaře.

Patologický reflux (GER) a refluxní choroba jícnu (GERD) se těmito termíny označuje v okamžiku, pokud je jícen dlouhodoběji a častěji vystaven působení žaludečního obsahu. Nejagresivněji působí hlavně enzym pepsin a kyselina chlorovodíková.

Kdy, jak a u koho se objevuje

Někdy se pálení žáhy objevuje náhle, bez přímé souvislosti s jídlem či pitím. Ukáže se při spánku nebo v předklonu. Trápí nejednoho „dospěláka“ a běžně se vyskytuje u mnoha těhotných žen (příznaky pyrózy obvykle odeznívají po porodu).

Projevy

Pálení žáhy velmi často provází další nepříjemné projevy jako je nepříjemné pocity, bolesti žaludku, zápach z úst, bolest vystřelující až do oblasti krku a čelisti, tlak a pálení za hrudní kostí, pocit „bolestivého hladu“, pocit na zvracení či dokonce pocit hořkosti a kyselosti v ústech.

Pálení žáhy je hlavním příznakem překyselení žaludku, které se projevuje říháním, vředy žaludku a dvanáctníku, bolestí v oblasti žaludku, pocitem na zvracení, záněty žaludeční sliznice, nadýmání, pocitem plnosti v nadbřišku, plynatostí a pocitem na zvracení.

Proč vás pálí žáha? Známe možné příčiny

Pálení žáhy způsobuje porucha normálních pohybů (dyskineze) a porucha uzavíracího mechanismu ve spodní části jícnu (spodní svěrač jícnu). Pokud tento mechanismus funguje normálně, tak se po přechodu potravy do žaludku jícen uzavře. Zabrání tak zpětnému chodu přijaté potravy.

Jednou z příčin pálení žáhy může být například neřešený stres. Při dlouhodobém stresu může dojít ke stažení žaludku a k možnému úniku žaludečních šťáv do jícnu. Vedlejší účinky některých léků také mohou způsobovat pálení žáhy. V takovém případě je nutno dohodnout s vaším lékařem změnu léku na podobný (nezpůsobující tyto komplikace).

Hiátová kýla

V tomto případě se jedná o poruchu, kdy část žaludku vyhřezne otvorem pro jícen nad bránici do mezihrudí. Tím se usnadňuje návrat žaludečních šťáv zpět do jícnu. Tato kýla obvykle nepůsobí žádné potíže a je bez příznaků, takže ji není nutno nijak řešit. Hyiátová kýla je zjistitelná díky RTG vyšetření.

Další příčina, jež je spojována s pálením žáhy, souvisí s životním stylem a stravou. Nezdravý životní styl, nepravidelné stravování a konzumace větších porcí jídla v nepravidelných intervalech během dne, i to může býti příčinou. Jíst večer či navečer (doba, kdy se metabolismus zpomaluje a těžko se tráví tučnější jídla) sytější pokrmy také není právě vhodné. U  lidí s nadváhou, stejně jako u těhotných žen je vyvíjen větší tlak na žaludek a tím i na jícnový svěrač.

Dokonce i některé potraviny dokáží vyvolávat pálení žáhy (těžko stravitelné potraviny jako cibule, česnek, čokoláda, čerstvý chléb, luštěniny, zelí atd.) Jde převážně o tučná, kyselá, smažená či fritovaná jídla. Majonéza, červené a bílé víno, kyselé nápoje, velmi horká a studená jídla, silná káva či příliš silně kořeněné pokrmy. Nejsilnějším spouštěčem však může být i alkohol a kouření tabáku (způsobují nízké napětí jícnového svěrače a podporují zpětný reflux žaludečních šťáv).

Jak se vyhnout pálení žáhy?

Eliminujte rizikové faktory! Upravte jídelníček a životní styl. Je potřeba omezit tučná a mastná jídla. Stejně tak je důležité omezení špatně stravitelných jídel či potravin, u nichž již víte, že vaší „žáze“ neprospívají. Totéž platí o jídlech podporující tvorbu žaludečních šťáv (kořeněná jídla, káva, alkohol). Jezte menší porce jídla v častějších intervalech a to pravidelně v průběhu dne. Snažte se vyvarovat obéznosti. Zařazujte do vašeho jídelníčku více ovoce, zeleniny a potraviny s vyšším obsahem vlákniny. Nestresujte se.

Těhotenství

Pálení žáhy je velmi často spojováno s těhotenstvím. Tělo ženy se postupně mění a přizpůsobuje se životu dvou organismů. Doslova s nimi „cloumají“hormonální změny. Hormony jsou však důležité pro tkáňové a svalové uvolnění, a aby miminko mělo dostatek prostoru pro vývin a růst. Působením těchto hormonů ztrácí svěrač při vyústění z jícnu svou elasticitu. Průchod do jícnu se zužuje. Otrlé a zkušené maminky by vám dozajista poradily jak zmírnit pálení žáhy a mírně zvýšená poloha horní části těla při spánku i odpočinku. Existují i různé homeopatické léky (léky obsahující antacida, které se nevstřebávají do krve matky ani miminka).

Léčba

I pálení žáhy se dá léčit a to mnoha různými způsoby. Je však nutné mít na paměti, že sliznice vašeho jícnu rozhodně neprospívá setkání s kyselým obsahem vašeho žaludku. Může dojít k poškození vnitřní výstelky jícnu, následného vzniku vředu i zhoubného nádoru.

Pálení žáhy se dá diagnostikovat vyšetřením RTG, které pozoruje správnou funkci jícnu, svěračů, peristaltické pohyby. Dokáže také odhalit i hiátovou kýlu. Toto vyšetření je bezbolestné. Je však potřeba spolykat větší množství kontrastní látky (např. bariová kaše, která spíše připomíná sádru a jsou do ní přidávány různé ovocné příchutě pro lepší stravitelnost). Touto cestou se zhodnotí jednotlivé fáze vašeho polykacího reflexu a dostatečná funkce dolního jícnového uzávěru).

Další vyšetření je gastroskopie. V tomto případě vám bude, během tohoto endoskopického vyšetření, do jícnu zaveden kabel. Velmi dlouhý kabel, jehož součástí je i kamera a světelný zdroj. Toto vyšetření slouží k posouzení závažnosti a možným komplikacím refluxní choroby. Důkladně prozkoumá váš jícen i funkčnost jícnového uzávěru. Jde sice o nepříjemné vyšetření, ale provádí se po lokálním znecitlivění. Navíc je tu možnost zavést přes kabel i tenké nástroje, které mohou odebrat nepatrné vzorky jícnové či žaludeční sliznice.

Léky

Lékaři či lékárníci doporučují léky obsahující antacida nebo léky neutralizující kyselost, blokátory protonové pumpy (enzym tvořící kyselinu chlorovodíkovou v žaludku). Dále jsou to léčiva spadající do skupiny tzv. prokinetika, které podporují pohyblivost trávicího traktu ve správném směru.

Léčba domácí

V zásadě je nutná eliminace rizikových faktorů. Dále pak se doporučuje vypít sklenici čisté vody, spolknout lžičku hořčice, spát s hlavou ve zvýšené polože a po jídle neodpočívejte v leže. Změnit skladbu potravin ve prospěch zeleniny a ovoce.

Přírodní léčiva

Bylinky ve formě teplých čajů, popřípadě při opakovaných obtížích, nálev. Heřmánek je protizánětlivá a uvolňující bylinka působící na celou trávicí soustavu, navíc pomáhá i pokud vás trápí obtíže spojené se stresem či přejídáním.

Operační zákrok

V případech, kdy žádná z uvedených metod nezabírá, bývá lékařem zvažován operační zákrok. Operace spočívá v chirurgickém zesílení (manžeta) dolního jícnového svěrače. Tím přestane docházet ke zpětnému vracení natráveného žaludečního obsahu a sliznice pak již není nadále drážděna. Manžeta se vytvoří z horní části žaludku přiléhající k jícnu. Ta se přiloží následně kolem břišního konce jícnu a připevní se stehy. Tato manžeta pak tvoří jakýsi ventil, který nahrazuje nedostatečnou funkci uzávěrového mechanismu. Běžně se tyto operativní zákroky provádí laparoskopicky, čímž se odbourají operační rány (zůstanou asi tři vpichy do břišní dutiny po nástrojích a kamerce, jež operatérovi umožňuje sledovat celý postup) a čeká vás velmi brzký návrat domů z nemocničního prostředí.

Pálení žáhy a vitariánství

Díky konzumaci syrové stravy se zcela nenásilným způsobem a hlavně přirozeným způsobem upraví tělesná váha, odbourá se riziko pálení žáhy a vaše pleť bude naprosto úžasná. Syrové potraviny jsou totiž téměř výhradně zásadotvorné, takže nedochází k překyselení (acidóze) organismu. Navíc se lidé konzumující živou (syrovou) stravu cítí být více v klidu (bez stresu), což právě jedna z příčin pálení žáhy.

Pálení žáhy dokáže velmi znepříjemňovat život a rozhodně je nutná snaha odbourat možné zdravotní komplikace a jejich případné následky. Takže pokud se pálení žáhy opakovaně vrací, řešte to. Navštivte vašeho lékaře. Lze vyzkoušet různé způsoby léčby a uvidíte, že právě vám se jednou podaří zbavit se zcela tohoto neduhu.

TIP: Zkuste se podívat i do našeho e-shopu. Přečtěte si více o stravování.

Vložit příspěvek

Show Buttons
Hide Buttons